×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
چرا ترامپ نمی تواند از نفت خاورمیانه دست بکشد؟

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از اویل پرایس، اگر آمریکا واقعا به نفت خاورمیانه به ویژه عربستان نیازی ندارد پس چرا سعی می کند مناسبات همیشه حسنه ای با شاهزدادگان سعودی داشته باشد. دلیل تلاش واشنگتن برای حفظ مناسبات ویژه با ریاض چیست؟ آیا فقط انگیزه های سیاسی و نظامی در بین است؟

یک نظر سنجی جدید در آمریکا نشان می دهد که از هر ۵ آمریکایی تنها ۱ نفر عربستان را به عنوان متحد آمریکا می شناسد. این نظرسنجی بعد از حملات به تاسیسات نفتی در شرق عربستان انجام شده است. حملاتی که ادعا شده بود از سوی ایران ترتیب داده شده اما یران قویا آن را رد می کند.

نظرسنجی موسسه گالوپ نیز که در فوریه ۲۰۱۹ انجام شده، نشان می دهد که تنها ۴ درصد از مردم آمریکا دیدگاهی همدلانه با عربستان دارند. در حقیقت، آن ها عربستان را همان طور می بینند که ونزوئلا را می نگرند. ولی اوضاع درباره رهبران آمریکا فرق می کند.

طی دهه گذشته، تولید نفت در آمریکا دو برابر شده است. اعداد و ارقام مربوط به استخراج نفت نشان می دهد که در این مدت، آمریکا در استخراج نفت از عربستان پیشی گرفته است.

در همین مدت میزان واردات نفت آمریکا از عربستان کم و کمتر شده است به گونه ای که این رقم در اکنتبر ۲۰۱۹ به ۴۱۹ هزار بشکه نفت در روز یعنی پایین ترین رقم از ابتدای سال ۱۹۷۴ رسید.

اما الان باید گفت که وابستگی آمریکا به عربستان، به دلیل نفت نیست بلکه ناشی از بازار است. در اقتصاد جهانی شده امروز، مهم نیست که شما وارد کننده به شمار می آیید یا صادر کننده. همین که وجود داشته باشید یعنی تحت تاثیر تحولات بازار قرار دارید. بنابراین، استقلال دیگر آن معنایی که در گذشته از آن برداشت می شد، ندارد.

پس حالا که آمریکا به نفت عربستان نیاز ندارد و از آن مستقل شده است باید بپرسیم دقیقا وابستگی آمریکا به خارومیانه و البته عربستان از چه چیزی نشات می گیرد؟ پاسخ ساده است: نفت یک چیز است و پول ناشی از نفت چیز دیگر.

عربستان نه فقط سرمایه گذاری های خارجی فراوانی در غرب به ویژه بریتانیا کرده است بلکه اثر پول این کشور را در بخش های مختلف بازار جهانی می توان دید. مثلا میزان سرمایه گذاری این کشور به همراه گروه ژاپنی سافت بانک در حوزه تکنولوژی از ۱۰۰ میلیون دلار دلار در سال ۲۰۱۶ به ۲ میلیارد میلیارد در روزهای کنونی رسیده است.

تاثیر گذاری پول عربستان فقط به این مسائل محدود نمی شود. بخش قابل توجهی از خرید سلاح های آمریکایی که از سوی ریاض انجام می شود توسط پول های ناشی از همین نفت تامین می گردد.

در ماجرای حمله به تاسیسات نفتی در شرق عربستان، آمریکا واکنشی نشان نداد. اما همین موضوع باعث شد تا آمریکا ۱۴ هزار نیروی دیگر به عربستان بفرستد. نیروهایی که ترامپ گفته است خرج آن ها را عربستان می دهد. بنابراین بار دیگر پول عربستان، واسطه ای شده است تا بخشی از برنامه های آمریکا تامین شود. امریکا بدون آن که ذره ای هزینه کند، نیروهای خود را به منطقه خاورمیانه فرستاده است.

از همه مهتر این که فراموش نکنید یک سوم از نفت خاورمیانه از تنگه هرمز، در خارومیانه می گذارد. بنابراین، سخنی بی معنا خواهد بود اگر بگوییم آمریکا قرار است خود را نسبت به این میزان از نفت بی اعتنا نشان دهد. همه این وقایع نشان می دهد که عواملی وجود دارند که آمریکا را نسبت به منطقه خاورمیانه دغدغه مند و البته نیازمند می کند.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false