×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
چرا ترکیه مخالف احیای روابط کشورهای عربی و اسرائیل است؟

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از اویل پرایس، انقلاب های عربی که از سال ۲۰۱۱ در کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا آغاز شدند نقطه شروع جنگی ایدئولوژیک میان ترکیه و کشورهای ثروتمند این منطقه به شمار می آید. جنگی که با شدت و ضعف های مختلف تاکنون ادامه داشته و در بیشتر اوقات به شکاف میان دولت های عربی و ترکیه دامن زده است.
ترکیه تلاش می‌ کرد که در اثر این انقلاب ها، جریان های سیاسی نزدیک به اخوان المسلمین بر سر کار آیند. تقریباً در تمامی کشورهای عرب منطقه خلیج فارس و شمال آفریقا جنبش های اخوان المسلمین از هرگونه فعالیت رسمی سیاسی ممنوع بوده و به همین دلیل نزاع سیاسی و ایدئولوژیک میان دولت‌های منطقه خاورمیانه و ترکیه در گرفت. حتی با وجود هم نظر بودن دولت های عربی با ترکیه درباره سرنگونی بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، اما نزاع میان این دولت ها با ترکیه هرگز رو به نزول نبود.
این درگیری فرصتی ناب برای اسرائیل به شمار می آمد چرا که این موقعیت را پیدا کرده بود تا با گسترش مناسبات اش با کشورهای عربی همسایه و برخی کشورهای اروپایی که از مداخلات خارجی ترکیه در منطقه نگران بودند، حصاری در مقابل ترکیه ایجاد کند.
در همین حین، اعلام شد که اسرائیل قصد دارد خط لوله انتقال انرژی ایلات – اشکلون به عنوان عنصر تقویت کننده استراتژی جدید خود را دنبال کند. این خط لوله این قابلیت را دارد که بتواند اسرائیل را به همسایگان عرب و برخی از کشورهای اروپایی نزدیک‌ تر کند.
سرنگونی محمد مرسی در مصر که مورد حمایت شدید ترکیه قرار داشت و بالا گرفتن جنگ داخلی در لیبی عملاً سرمایه گذاری های ترکیه در ناآرامی های عربی را بی مقدار کرد. همزمان برخی منابع اعلام کردند که حوزه های جدید گازی در نواحی شرقی مدیترانه کشف شده است. این حوزه ها می تواند به تقویت استراتژی جدید اسرائیل برای یارگیری در میان کشورهای عربی و اروپایی کمک کند.

در حقیقت کشف این حوزه جدید گازی و انتقال منابع آن به کشورهای مدیترانه ای و اروپایی ائتلافی متشکل از اسرائیل، فرانسه، یونان، قبرس و حتی امارات متحده عربی می تواند ایجاد کند. در حال حاضر برخی از این کشورها مشغول مذاکره درباره احداث و توسعه بخش هایی از خط لوله انتقال منابع از سرزمین های اشغالی به سوی کشورهای مدیترانه ای و اروپایی هستند.
عادی سازی روابط میان اسرائیل و برخی از کشورهای عرب منطقه از جمله بحرین و امارات نیز فرصت دیگری برای مقابله با ترکیه ایجاد کرده است. یکی از محورهای مذاکره میان مقامات اسرائیلی و مقامات اماراتی و بحرینی چگونگی گسترش خطوط انتقال انرژی از سرزمین‌های اشغالی به برخی از کشورهای منطقه مدیترانه از طریق این کشورهای عربی است.
اگر واقعاً این پروژه به سرانجام برسد بلند پروازی ترکیه برای تبدیل شدن به مرکز اصلی انتقال گاز به کشورهای مدیترانه و اروپایی برای همیشه از دست خواهد رفت.
نخستین گام ها برای طرح انتقال انرژی از سرزمین ‌های اشغالی به کشورهای مدیترانه ای و اروپایی در سال ۱۹۶۳و با حمایت‌ های رژیم شاه در ایران آغاز شد. اما وقوع انقلاب اسلامی در سال ۱۹۷۹ در این کشور این پروژه را نیمه تمام باقی گذاشت.
اما به نظر می ‌رسد که اسرائیل قصد دارد جای خالی ایران در این پروژه را با برخی از کشورهای عربی منطقه خلیج فارس پر کند. این پروژه یک زنگ خطر جدی برای ترکیه به شمار می آید پس بی دلیل نیست که با وجود آنکه سال ‌هاست ترکیه مناسبات دیپلماتیک خود با اسرائیل را آغاز کرده است اما به یکی از جدی ‌ترین معترضان به برقراری روابط دیپلماتیک کشورهای عربی با تل ‌آویو تبدیل شده است.
در حقیقت این اعتراض، بیشتر از آنکه دلایل سیاسی و اعتقادی داشته باشد ناشی از از نگرانی ‌های مربوط به برنامه‌های جاه ‌طلبانه آنکارا برای تبدیل شدن به بزرگترین توزیع کننده گاز در منطقه مدیترانه و خاورمیانه مححسوب می شود.

true
برچسب ها : , , ,
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false