×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
چرا جنگ روانی علیه ایران قیمت نفت را افزایش نمی‌دهد؟

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از اویل پرایس، ایران اخیرا اعلام کرد که تعهداتش طبق برجام را کاهش داده و غنی سازی اورانیوم را به ۴/۵ درصد افزایش خواهد داد. این کشور همچنین اعلام کرده که هر ۶۰ روز اقدامات بیشتری در این زمینه انجام خواهد داد و این اقدامات را تا زمانی که اتحادیه اروپا تعهدش مبنی بر انجام اقداماتی برای سود بردن ایران از برجام ادامه خواهد داد.
اتحادیه اروپا مدعی است که بیش از این نمی‌تواند کاری انجام دهد و ناتوان از تقویت احتمال فروش نفت ایران در مقابل تحریم‌های آمریکاست.
چین، واشنگتن را بابت اقداماتش مورد سرزنش قرار داده است. یکی از سخنگویان وزارت امور خارچه این کشور گفته است: «آمریکا نه فقط به طور یکجانبه از برجام خارج شده بلکه به واسطه تحریم‌ها و سیاست‌های توسعه‌طلبانه‌اش مانع از آن می‌شود که همه طرف‌های برجام این توافق را به اجرا درآورند. ثابت شده است که زورگویی، پدیده‌ای مخرب برای جهان به شمار می‌آید.»
به دلیل افت فروش نفت در اثر تحریم‌های آمریکا، ایران تصمیم گرفته است که اقدامات جدی تری انجام دهد. ایران گفته است به دلیل خروج آمریکا از برجام، این امکان وجود ندارد که بیشتر از این به اهداف توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ پایبند باشد.
استراتژی جدید ایران این است که به واسطه اقداماتی که انجام می‌دهد، فشار را بر اتحادیه اروپا برای انجام برخی اقدامات افزایش دهد.
کامرز بانک در آلمان اعلام کرده که اقدامات جدید ایران ممکن است تحریم‌ها علیه این کشور را احیا کند، اما فرانسه گفته است که فعلا قصدی برای به کارگیری سیاست‌های تنبیهی علیه ایران ندارد.
توقف نفتکش ایرانی توسط بریتانیا در نزدیک جبل الطارق می‌تواند مناقشه‌ها را افزایش دهد. بریتانیا می‌گوید این نفتکش در حال حمل نفت به مقصد سوریه بوده است، اقدامی که به واسطه تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه ممنوع است. ایران می‌گوید که مقید به تحریم‌های اروپا نیست و در نتیجه اقدام بریتانیا غیر قانونی بوده است.
بحران میان ایران و اروپا می‌تواند افزایش یابد. بلومبرگ در گزارشی مدعی شده است که یک تانکر نفتی متعلق به شرکت بی‌پی در سوال حل عربستان پهلو گرفته و حرکت نمی‌کند چرا که بیم آن دارد در صورت ورود به خلیج فارس از سوی نیروهای ایرانی توقف شود. این نفتکش قراربود تا بندر بصره برود اما فورا تصمیم گرفت که به آب‌های عربستان بازگردد.
اولیور جاکوب، مدیر شرکت مشاوره‌ای پترومارتیکس به بلومبرگ گفته است «نوعی بازی روانی در حال انجام است. هیچ کشوری نمی‌خواهد که کشتی‌هایشان به تلافی توقیف شود.»
این که در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد، مشخص نیست اما این نشانه‌ای نگران کننده برای بازار نفت خواهد بود که صادرات نفت عراق به طور ناگهانی با مشکل مواجه شود. با این وجود، وضعیت موجود در بازار نفت همچنان نشان دهنده آن است که بازار قصد ندارد چندان از تحولات خاورمیانه تاثیر پذیرد.
بنا به برخی گزارش‌ها، تولید نفت ایران به ۲/۸ میلیون بشکه در روز، یعنی پایین‌ترین حد ممکن در سه دهه اخیر رسیده است. اما میزان صادرات به مراتب پایین‌تر از این حد است. بلومبرگ مدعی شده است که تحریم‌های آمریکا باعث شده تا میزان صادرات نفت ایران به کمتر از ۳۰۰ هزار بشکه در روز در ماه ژوئن برسد.
با وجود همه این تنش‌ها و بحران‌ها، قیمت نفت در روز دوشنبه تغییر چندانی نداشت. به نظر می‌رسد خریداران نفت نگرانی زیادی درباره اوضاع ندارند. جارنه شلدراپ، تحلیلگر در موسسه اس‌ای‌بی می‌گوید: «واکنش بازار به تنش‌های موجود در خاورمیانه بسیار اندک است. این واکنش‌ها نشانگر وجود مازاد نفت و وضعیت آرام در بازار است.»

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false