×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
چرا صنعت نفت عراق از ناآرامی‌های سیاسی جان سالم به در برد؟

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از فرانس پرس، دو ماه اعتراض های گسترده در عراق منجر به سقوط نخست وزیر این کشور، عادل عبدالمهدی شد. اما نکته جالب این است که صنعت نفت عراق از بحران سیاسی این کشور جان سالم به دربرده است.
حالا به جاست که بپرسیم بحران سیاسی عراق، چه تاثیری بر صنایع نفت این کشور داشته و البته این موضوع چه پیامدهایی برای بازار جهانی خواهد داشت.
آیا اعتراض ها به نفت عراق لطمه زد؟ در یک کلمه: به سختی
ثامر الغضبان، وزیر نفت عراق چند ساعت قبل از موافقت پارلمان با استعفای کابینه عراق گفت همه ایستگاه ها، لوله ها، ذخایر و شاهرگ های نفتی در عراق در حاضر مشغول به کار هستند.
از اکتبر، ناآرامی ها باعث انسداد برخی جاده ها در جنوب عراق که به مراکز نفتی این کشور منتهی می شدند، شده بود.
معترضان همچنین بند خور الزبیر را مسدود کرده و مانع از فعالیت کارگران این بندر شده بودند. اما این بندر و مراکز نفتی دیگر با گسترش شیفت های کاری، به فعالیت خود ادامه دادند و مانع شدند تا کار تولید و انتقال نفت با اخلال مواجه شود.
البته ناآرامی ها باعث شده بود که ارسال روزانه ۳۰ هزار بشکه نفت از منطقه قیرا به بندر خور الزبیرمشکل مواجه شود. اما با توجه به تولید ۳٫۶ میلیون بشکه نفت در عراق، این رقم نمی تواند چندان قابل توجه باشد.
به همین ترتیب باید گفت که ناآرامی های سیاسی، تاثیر بسیار اندکی بر صادرات نفت عراق داشتند. در حالی که این کشور در ماه نوامبر ۳٫۵ میلیون بشکه نفت صادر کرده بود اما این میزان با کاهش اندکی به رقم ۳٫۴ در ماه اکتبر رسید.
در پاسخ به این که چرا ناآرامی ها نتوانست مشکلی برای صنعت نفت عراق ایجاد کند باید گفت که سه مرکز تولید نفت اصلی در عراق در دریا قرار دارد. به همین ترتیب میزان تاثیر ناآرامی ها بر این مناطق بسیار اندک بود.
در واقع، مناطق استخراج نفت در عراق همچون جزیره های جدا افتاده از سرزمین اصلی این کشور هستند و نفت تولیدی نیز از طریق لوله های انتقال نفت جا به جا می شود و نه با کامیون که امکان توقف آن ها توسط معترضان وجود داشته باشد.
نائوم رایدان، تحلیلگر نفتی، می گوید وقتی تاسیسات نفتی جایی دور از سرزمین یک کشور قرار دارد در نتیجه باید گفت که این تاسیسات از بسیاری از رویدادهای خوب و بد مصون خواهند بود.
نکته دیگر نیز به موقعیت جغرافیایی پالایشگاه های عراق برمی گردد. این پالایشگاه ها عمدتا در مناطق شمالی و غربی عراق قرار دارند یعنی جایی که کمتر در ناارامی های اخیر درگیر بودند. همچنین در حالی که بسیاری از مشاغل تحت استخدام دولت همچون معلمان ، پزشکان و مهندسان به اعتراض های خیابانی پیوستند اما کارگران نفت ترجیح دادند که در محل کار خود حاضر باشند.
گفته می شود که کارگران نفتی در عراق یکی از بیشترین درآمدها در میان کارمندان دولت را دارند. بنابراین آن ها انگیزه کمی داشتند که ترک کار کنند و به معترضان بپیوندند.
با وجود همه این ها خطراتی وجود دارد که می تواند فعالیت نفتی عراق را اخلال کند. مهمترین این خطرات انسدادهایی است که در راه های مواصلاتی به بندر خور الزبیر پیش می آید. از این بندر برای صادرات محصولات نفتی استفاده می شود.
عراق برای تامین ۹۰ درصد هزینه هایش به نفت خود وابسته است. بنابراین، تداوم فعالیت تاسیسات نفتی این کشور بسیار حیاتی است. البته اگر در این خصوص اتفاقی بیافتد نه تنها دولت در عراق ضربات سنگینی خواهد خورد بلکه احتمالا قیمت نفت نیز در جهان دستخوش تغییر و تحولاتی شود.
شاید این توفیق ناخواسته ای برای اوپک و عراق باشد. اوپک در آستانه برگزاری اجلاس خود به سر می برد و در این مدت دائم به عراق فشار آودره است که به سقف مجاز تولید خود وفادار باشد. شاید حالا برخی اخلال های نسبی بتواند برای اوپک موثر باشد.

عکس العمل عجیب بازار

نکته عجیب در واکنش بازار به استعفای عادل عبدالمهدی کاهش قیمت نفت بود. ‘هلنیستیک شیپینگ’ به نقل از تحلیلگران می نویسد این را حداقل سرمایه گذاران این پاسخ را نادرست می دانند چراکه آینده عراق با عدم قطعیت بیشتری رو به رو شده است. پس از استعفا، از قیمت نفت وست تگزاس اینتر مدییت ۴.۳ درصد و برنت ۲.۲ درصد افتاد.
جان کیلداف، تحلیلگر مسائل انرژی می گوید: ‘سقوط قیمت نفت به این دلیل بود که معترضان به خواسته خود رسیدند. باید دید در ادامه چه اتفاقی روی خواهد داد.’‌

هلیما کورف دیدگاه واقع بینانه تری دارد و می گوید ریسک عراق به شدت بالاتر رفته است: “هنوز مانده تا اتفاقات به نتیجه مشخص برسند. تجار بر اساس یک تیتر خبری معامله می کنند چون فکر می کنند حالا خاورمیانه آرام شده و متوجه نیستند که جنگ بر سر آینده عراق وارد فاز بالقوه خطرناکی شده است.”

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false