×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
چرا منطقه خلیج‌فارس در حال جایگزینی چین با آمریکاست؟

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از اویل پرایس، در حالی که همه توجه‌ها به سوی مناقشه ایران و آمریکا جلب شده است، چین با کمک روسیه به دنبال تقویت حضور تسلط آمیز خود در منطقه خلیج‌فارس است.
پکن در این طرح به سرعت در حال به دست آوردن نفوذ قابل‌توجه بر مولفه‌های کلیدی از جمله قیمت نفت و همچنین فرآورده‌های نفتی است که به این کشور کمک می‌کند تا نفوذ بیشتری در خلیج‌فارس داشته باشد. منطقه‌ای که نفت در آن از اهمیت قابل‌توجهی برخوردار است.
در این برنامه چین حساب ویژه‌ای بر روی مناقشه میان ایران و آمریکا باز کرده است. می‌توان گفت که آمریکا بزرگترین بازنده رشد چین به شمار می‌آید.
دو عامل کلیدی به چین کمک می‌کند تا بتواند در منطقه خاورمیانه نقش قابل‌توجهی به دست آورد:
۱- نوع ارتباط چین با ایران و دولت‌های منطقه خلیج‌فارس
۲- تصمیم ولیعهد سعودی و ولیعهد ابوظبی مبنی بر کاهش وابستگی به آمریکا و نزدیک شدن به چین برای به دست آوردن یک چتر استراتژیک.
پیشنهاد چین مبنی بر تشکیل یک رژیم امنیتی در خلیج‌فارس که البته مبتنی بر پیشنهادی است که پیشتر روسیه مطرح کرده بود مورد استقبال کشورهای منطقه خلیج‌فارس یعنی ایران، عربستان، امارات، قطر و عمان قرار گرفته است.
به طور کلی اکنون کشورهای منطقه خلیج‌فارس، آمریکا را با عنوانی شریکی غیرقابل‌پیش‌بینی می‌شناسند. حکام سعودی و امارات که سال‌ها خود را متحد آمریکا می‌دانستند اکنون درباره آمریکا دچار تغییر دیدگاه اساسی شده‌اند.
مهمترین عاملی که باعث تغییر دیدگاه نزد ولیعهدهای سعودی و اماراتی شده است به این موضوع برمی‌گردد که این دو مقام سیاسی به این برداشت رسیده‌اند که علی‌رغم لفاظی های دونالد ترامپ و دامادش یعنی جارد کوشنر، قطر نزد واشنگتن اهمیت بیشتری به نسبت سایر متحدان قدیمی آمریکا در منطقه خلیج‌فارس دارد.
وقتی شیخ تمیم، امیر قطر در جولای ۲۰۱۹ به آمریکا سفر کرد با میزبانی فوق‌العاده دونالد ترامپ روبه‌رو شد و این موضوع به اندازه کافی برای عربستان و امارات واجد پیام بود.
آمریکا دلایل خاص خودش را برای نزدیکی بیشتر به قطر دارد. پایگاه العدید متعلق به نیروی هوایی آمریکا در قطر از نظر استراتژیک بسیار مهم است. قطر تاکنون در چند نوبت در نقش میانجی میان آمریکا و مخالفانش یعنی ایران، افغانستان و ترکیه عمل کرده است. قطر میزان شماری از رهبران سیاسی سابق بوده که آمریکا علاقه‌مند است فعلا جان آن ها حفظ شود.
قطر مسئولیت تأمین مالی و سازماندهی نیروهای مسلح غیر دولتی در منطقه را که به نمایندگی از آمریکا در جنگ‌های منطقه مشارکت دارند، برعهده دارد. از همه مهمتر قطر یکی از بزرگترین خریداران اسلحه از آمریکا و خوش‌حساب‌ترین آن ها محسوب می‌شود. از سوی دیگر این شایعه وجود دارد که میان خاندان حاکمه قطر و جارد کوشنر، داماد ترامپ، همکاری‌های مشترک تجاری وجود دارد.
در همین حال، عدم واکنش آمریکا به حادثه سرنگونی پهپادش به دست سپاه پاسداران ایران، سعودی‌ها و اماراتی‌ها را به این صرافت رسانده که ترامپ قصدی برای مقابله با ایران ندارد. این در حالی است که طی ماه‌های اخیر ریاض و ابوظبی به دنبال این موضوع بوده‌اند.
بنابراین، عربستان و امارات متوجه شده‌اند که دیگر نمی‌توان به آمریکا اتکا داشت و باید به فکر جایگزینی آن بود. حضور استراتژیک چین در منطقه خلیج‌فارس با منافع ایران نیز مطابقت دارد. این منطقه مهمترین نقطه برای انتقال نفت ایران است و این کشور علاقه‌ای ندارد که آمریکا بر چنین موضوعی نظارت داشته باشد.
از سوی دیگر چینی‌ها اعلام کرده‌اند که هرگونه طرح و ابتکاری برای ایجاد امنیت در خلیج‌فارس باید از سوی کشورهای منطقه انجام شود. این همان چیزی است که مورد تأکید ایران قرار دارد. چین در این مدت گفته که به شدت علاقمند به حفظ امنیت و صلح در خلیج‌فارس است. چان هوا، سفیر چین در تهران به تازگی اظهار کرده است که از منظر کشورش تنگه هرمز مهمترین گذرگاه انتقال انرژی در جهان به شمار می‌آید و ضروری است هر طور شده امنیت و صلح در آن حفظ شود.
بعد از خروج ترامپ از برجام و افزایش فشارها علیه ایران، واردات نفت ایران توسط چین ادامه داشته است. این راهکار بر تعیین قیمت نفت موثر است و البته سیاست خارجی آمریکا درباره تهران را تضعیف می‌کند. چین همچنین موافقت کرده است که نفت ایران را با ارزهایی به غیر از دلار یعنی یوآن و یورو خریداری کند.

با همه این ها، چین سعی کرده است که همه طرف‌ها را با خود نگه دارد و به همین دلیل این کشور پیشنهاد آمریکا برای تشکیل یک ائتلاف برای حفظ امنیت در خلیج‌فارس را رد نکرده است. با وجود این چون آمریکا به فکر جلوگیری از فروش نفت ایران است و چین برنامه‌ای متضاد با آن را پیگیری می‌کند مشخص نیست که این همکاری چگونه قابل تحقق است. اما به هر حال، اوضاع کنونی نشانگر افزایش نقش چین در خلیج‌فارس و نیازمندی بیشتر کشورهای این منطقه به پکن است.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false