×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
چه کسی در مقابل کاسبان تحریم می‌ایستد؟

به گزارش گروه رسانه‌ای نفت خبر به نقل از کانال تلگرامی از نفت چه خبر، روزی که بی واسطه فهمیدم دور زدن تحریمها در صنعت هسته ای چه بسیار افرادی را به نان و نوایی رسانده و چه بسیار افرادی که با سواستفاده از این موضوع که اولویت کشور در آن مقطع، توسعه صنعت هسته ای بود و در شرایط تحریم، توسعه این صنعت هزینه های بالاتری در بر داشت، چه پولهایی به بهانه دور زدن تحریمها به جیب زدند. هستند افرادی در سازمان انرژی اتمی ایران که شاهد زنده عملیات دور زدن تحریمها با هزینه های سنگین از جیب بیت المال بوده اند.
آن روزها وقتی دیدم در حوزه هسته‌ای که اولویت کشور است و بیشترین نظارت هم طبیعتا در این حوزه وجود دارد، به بهانه دور زدن تحریمها چه هزینه هایی توسط کاسبان تحریم روی دست کشور گذشته می شود، بیشتر از قبل درک کردم که تحریم چه برکاتی برای بعضی ها دارد. بعد از آن وقتی خبر تخلفی را به بهانه دور زدن تحریمها خواندم و شنیدم کمتر تعجب کردم. چراکه وقتی در صنعت هسته‌ای بتوان به بهانه دور زدن تحریم، برای خود کیسه از بیت المال دوخت، در صنعت نفت و پتروشیمی که دور زدن تحریمها، کم هزینه تر و پر فایده تر است!

حالا عده ای از طیف همان کاسبان شناخته شده تحریم، بر طبل دور زدن تحریمها می کوبند. هزینه های سنگینی به خاطر دور زدن تحریم روی دوش این ملت افتاده و عده ای دست بردار نیستند. تحریم، به جز ضرر، هیچ پیامدی برای ملت ایران نداشته و آنچه هم به عنوان شکوفایی خودباوری ایرانی به عنوان تاثیر مثبت تحریم یاد می شود، اثر ناگزیر تحریم است که چاره ای هم جز آن نبوده. ذهن مردم از شنیدن این همه خبر تخلفات مالی که اغلب آنها هم به بهانه دور زدن تحریم بوده یا حداقل تحریم در آن جایگاهی داشته، آنقدر فرسوده است که نمی توان برایش حدی پیدا کرد. مردم روز به روز ناامیدتر و بی اعتمادتر می شوند و این ناامیدی و بی اعتمادی، فاصله بین مردم و حاکمیت را روز به روز عمیق تر می کند. حالا تکرار دور زدن تحریم توسط کاسبان تحریم، می تواند این بی اعتمادی و فاصله را باز هم بیشتر و بیشتر کند.

شاید در این دوره هر کسی در مقابل کاسبان تحریم و دلالان نفت ایستادگی کند، حتی اگر هم حاصل کارش، کاهش درآمدهای ارزی کشور باشد، در تاریخ سربلند بماند. چون حداقلش آن است که مانع تکرار تخلفات مالی سنگین زالو صفتانی – مودبانه ترین لفظی که در توصیف دلالان تحریم می توان بیان کرد – می شود که حاصلش تیشه زدن به آخرین ریشه های اعتماد مردم است.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false