×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
چگونه اوپک در مقابل نفت شیل آمریکا خلع سلاح می‌شود؟

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از اویل پرایس، اگرچه هیچ یک از اعضای اوپک به طور رسمی نگفته‌اند که هدف نهایی‌شان از کاهش تولید نفت، افزایش قیمت این کالا است اما باید گفت که واقعا هدف غایی این سازمان دقیقا افزایش قیمت طلای سیاه است.
با چنین هدفی، اعضای اوپک ناخودآگاه آب به آسیاب رقبای خود به ویژه نفت شیل آمریکا می‌ریزند. تولید نفت آمریکا در ماه‌های اخیر کاهش پیدا کرده بود اما سرعت این تولید دقیقا در ابتدای همین سال، و در پاسخ به کاهش ۴۰ درصدی قیمت نفت که از ابتدای سال ۲۰۱۸ آغاز شده بود، شروع شد.
اگر طرح کاهش تولید نفت اوپک باعث شود که شمار تولید کنندگان نفت به دلیل مقرون به صرفه نبودن این تولید کم شوند و حل و فصل اختلافات تجاری میان آمریکا و چین، چشم انداز تقاضا برای نفت را بهبود بخشد، دور تسلسلی به وقوع خواهد پیوست؛ چرا که این وضعیت، از یک سو آمریکا را به افزایش عرضه نفت ترغیب و تولیدکنندگان غیر اوپکی را به بالابردن تولید تحریک می‌کند و همگی این‌ها مجددا به کاهش قیمت نفت منجر خواهد شد.
بودجه عربستان در سال جاری به گونه‌ای طراحی شده است که با قیمت نفت ۸۰ تا ۸۵ دلار نفت برنت، اقتصاد این کشور در نقطه تعادل قرار خواهد گرفت و به همین دلیل این کشور به جای بالا بردن سهم‌اش در بازار نفت به دنبال افزایش قیمت آن است.
نتایج تحقیق موسسه دالاس فد انرژی نشان می‌دهد، با توجه به اینکه نفت خام آمریکا معمولا در بازار ارزان‌تر از نفت برنت معامله می‌شود، در صورتی که قیمت نفت وارد کانال ۸۰ دلار شود، تولید کلیه نفت‌های تولیدی آمریکا، چه شیل و چه غیر شیل، از نظر اقتصادی دارای توجیه خواهد بود.
علی‌رغم این که طبق گزارش‌های سازمان اطلاعات انرژی آمریکا، میزان تولید نفت این کشور در سراسر آوریل ۱۲/۱۶۲ میلیون بشکه نفت در روز بوده است اما باید گفت بعد از این که قیمت نفت در اواخر سال ۲۰۱۸ رو به کاهش گذاشت، تولید نفت آمریکا نیز در ابتدای سال جاری افت کرد.
بنا به گزارش‌های سازمان اطلاعات انرژی آمریکا، رشد تولید نفت خام آمریکا به همراه میعانات گازی در فاصله سه ماهه فوریه تا آوریل ۲۰۱۹ در قیاس با سال گذشته ۱/۵۲ میلیون بشکه در روز افزایش پیدا کرده بود. این در حالی است که این رقم در بازه زمانی آگوست تا اکتبر ۲۰۱۸ در قیاس با سال قبل از آن تقریبا ۲ میلیون بشکه در روز افزایش داشته است.
با توجه به این که میان کاهش قیمت نفت و کاهش تولید نفت فاصله زمانی ۹ تا ۱۲ ماهه وجود دارد، کاهش رشد تولید نفت آمریکا می‌تواند در پایان سال جاری و در واکنش به کاهش قیمت نفت در اواخر ۲۰۱۸ ادامه یابد. بسیاری از نشانه‌ها نیز عملا از کاهش فعالیت‌های استخراج و تولید نفت خبر می‌دهند.
به گزارش مرکز تحقیقات بکر، شمار دکل‌های نفتی آمریکا در سال جاری در قیاس با سال گذشته ۶۵ مورد کم شده است. با وجود این که سال به سال از تعداد دکل های نفتی درآمریکا کم می شود اما به طور میانیگن، ۱/۲ میلیون بشکه نفت در سال به تولیدات این کشور افزوده می‌شود. این دقیقا همان رقمی است که اوپک با کاهش تولید در بازار از دست داده است.
نتایج تحقیق موسسه دالاس فد انرژی نشان می دهد که پس از سه سال رشد، فعالیت‌های نفنی و گازی در نیمه دوم سه ماهه دوم سال ۲۰۱۹ در آمریکا کاهش پیدا کرده است. در حالی که تولید نفت و گاز برای یازدهمین سه ماهه پی در پی افزایش داشت، شاخص های مربوط به تولید نفت نشانگر کاهش اندکی در تولید نفت هستند.
با وجود رشد تدریجی تولید نفت در آمریکا، این تولید افزایش خواهد داشت و تا اندازه زیادی سهم اوپگ و متحدانش در بازار را از آن خود خواهد کرد.
به هر حال، اکنون اوپک و متحدانش به دنبال افزایش قیمت نفت هستند حتی اگر این طرح، به قیمت صرف نظر کردن از بازار باشد. بنا به تحلیهای بلومبرگ، برای نخستین بار از سال ۱۹۹۱، سهم اوپک در بازار نفت از ۳۰ درصد کاهش پیدا خواهد کرد.
خالد فالح، وزیر انرژی عربستان این هفته در وین گفت که «تردیدی ندارم که نفت شیل آمریکا به اوج خواهد رسید و سپس همانند هر ذخیره نفتی دیگر رو به کاهش خواهد رفت.»
اما عربستان و دیگر اعضای اوپک باید حداقل نیم دهه تا یک دهه تحمل کنند تا نفت شیل به اوج خود برسد چرا که تخمین‌ها حکایت از آن دارد که این نفت در سال ۲۰۲۵ به نقطه اوج خود خواهد رسید.
هر زمان که عربستان و اوپک به آروزیشان یعنی نفت ۷۰ تا ۸۰ دلاری برسند آن گاه آمریکا مجددا فعالیت‌های اکتشافی نفت شیل خود را افزایش خواهد داد.
درک بروئر، مدیر مرکز تحقیقات انرژی آر اس، این موضوع را در گفت و گو با فایننشال تایمز چنین خلاصه کرده است: «اوپک ناخودآگاه در حال تسلیم شدن در برابر نفت شیل است.»

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false