×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
ژاپن به دنبال تضمین امنیت عرضه نفت و کشتیرانی در خاورمیانه

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از پلاتس، شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن، تور خاورمیانه ای خود را به منظور تضمین امنیت انرژی و همچنین کشتیرانی در این منطقه آغاز کرد.
یوشیدا سوگا، دبیر کابینه دولت ژاپن در نشستی رسانه ای گفته که این سفر بخشی از تلاش های دیپلماتیک کشورش به منظور جلوگیری از تشدید تنش ها در منطقه خاورمیانه به شمار می آید.
به گفته او، در این سفر آبه از کشورهای مقصد خواهد خواست که در تضمین عرضه با ثبات انرژی و همچنین فروش آن مشارکت داشته باشند.
سفر نخست وزیر ژاپن که از روز گذشته آغاز شده است دقیقا چند روز پس از حمله موشکی تلافی جویانه ایران علیه آمریکا صورت می گیرد. ایران چهارشنبه، اهدافی متعلق به ارتش آمریکا در خاک عراق را به تلافی ترور ژنرال قاسم سلیمانی از فرماهاندهان ارشدش انجام داد.
ژاپن ۸۹ درصد از نفت مورد نیاز خود را از منطقه خارمیانه تامین می کند. این کشور در ماه های نوامبر و ژانویه، ۳٫۰۱ میلیون بشکه نفت در روز از این منطقه خریداری کرده است.
۸۰ درصد از نفت مورد نیاز ژاپن نیز از تنگه هرمز می گذرد و این موضوع نشان می دهد که چرا حفظ ثبات این تنگه برای این کشورمهم است.
عربستان و امارات مجموعا ۶۵٫۲ درصد از کل نفت وارداتی ژاپن در ماه های نوامبر و ژانویه را تامین کردند. عمان نیز در همین مدت ۲ درصد نفت به مقصد این کشور شرق آسیا ارسال کرده بود.
به گفته هیروشی کاجی یاما، وزیر اقتصاد، صنعت و تجارت ژاپن، این کشور در حال همکاری نزدیک با آژانس بین المللی انرژی به قصد تامین ثبات در عرضه نفت به هنگام وقوع بحران احتمالی در منطقه خاورمیانه است.
او گفته اگر خاورمیانه دستخوش بحران شود کشورش به همراه آژانس بین المللی انرژی و برخی دیگر از کشورها اقدامات مقتضی را انجام خواهند داد. او اشاره ای نکرده است که این اقدامات مقتضی شامل چه مواردی می شود.
وزارت اقتصاد ژاپن گفته است که این کشور ۵۱۵٫۶۴ میلیون بشکه نفت تا اواخر اکتبر ۲۰۱۹ ذخیره دارد و در صورت وقوع بحران، می تواند تا ۲۳۴ روز انرژی مصرفی داخلی را تامین کند. ۷۵ درصد از نفت مورد نیاز پتروشیمی ها در ژاپن از سوی دولت این کشور تامین می شود.
دست اندرکاران بخش کشتیرانی نیز امیدوارند که سفر آبه به خاورمیانه بتواند تنش ها و اضطراب های موجود در این منطقه که پس از بالاگرفتن اختلافات میان ایران و آمریکا تشدید شده اند، تعدیل شوند.
مقصد بخش قابل توجهی از تانکرهایی که در بنادر کشورهای خارومیانه بارگیری می شوند، ژاپن است و به این ترتیب، هم امنیت تضمین نفت و هم امنیت کشتیرانی در این منطقه برای توکیو اهمیتی قابل توجه دارد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false