×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
کاهش تقاضا برای نفت برای نخستین بار در یک دهه

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از اویل پرایس، آژانس بین المللی انرژی در جدیدترین پیش بینی خود از میزان تقاضا برای نفت در نیمه نخست سال ۲۰۲۰ اعلام کرد که باید منتظر کاهش این نرخ بود. به این ترتیب این برای نخستین بار است که در یک دهه اخیر، تقاضا برای نفت کاهش می یابد.
این نهاد بین المللی در اولین گزارش خود پس از شیوع ویروس کرونا، میزان تقاضا برای نفت را به نسبت پیش بینی های قبلی کاهش داده و گفته است که این میزان روزانه ۴۳۵ هزار بشکه نفت در روز کاهش پیدا می کند. در گزارش قبلی آژانس بین المللی انرژی اعلام شده بود که میزان تقاضا برای نفت در سال ۲۰۲۰ به طور میانگین و روزانه با رشد ۸۰۰ هزار بشکه ای در روز رو به رو خواهد بود.
پیش بینی آژانس درباره میزان تقاضا برای نفت در کل سال ۲۰۲۰ نیز با کاهش ۳۶۵ هزار بشکه نفت در روز به ۸۲۵ هزار بشکه رسیده است که در قیاس با رشد تقاضا برای نفت از سال ۲۰۱۱ رقم چندانی به شمار نمی آید.
ویروس کرونا در چین همچنان در حال پیشروی است و آمار و ارقام جدید نشان می دهد که شمار بیشتری از افراد در معرض این ویروس جدید قرار گرفته اند به گونه ای که تردیدهای جدیدی درباره تحلیل های قبلی در خصوص میزان شدت این بیماری پدید آمده است.
شیوع این بیماری به شدت بر صنعت و حمل و نفت در جهان تاثیرگذار بوده است. چین در سال گذشته سه چهارم تقاضا برای نفت را داشته و شیوع کرونا در این کشور شدیدا بر میزان تقاضا برای نفت اثرگذار بوده است.
پالایشگاه دولتی چم چاینا در چین اعلان کرده است که میزان تقاضا برای نفت را در هفته های آتی ۱۰۰ هزار بشکه در روز کاهش می دهد. بنا به گزارش هایی که از سوی رویترز منتشر شده تاکنون میزان کاهش تقاضا برای نفت به ۱٫۵ میلیون بشکه در روز رسیده است.
پیش بینی جدید آژانس بین المللی انرژی بر مبنای این فرضیه قرار دارد که اقتصاد چین در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰ به وضع عادی خود برمی گردد بنابراین اگر بحران ناشی از ویروس کرونا ادامه دار باشد و اقتصاد این کشور را در سه ماهه دوم نیز تحت تاثیر قرار دهد باید منتظر وخامت بازار نفت در آن زمان نیز بود.
اعداد مربوط به واردات چین نشان می دهد که این کشور در ۱۲ روز نخست ماه فوریه ۷٫۵۸ میلیون بشکه نفت در روز واردات دادشته است در حالی که این رقم در سال گذشته ۸٫۸۸ میلیون بشکه نفت در روز بوده است. در ماه ژانویه سال جاری، چین مجموعا ۹٫۶۷ میلیون بشکه نفت در روز واردات به قبت رسانده است.
باید توجه داشت که تبعات منفی ویروس کرونا فقط به چین محدود نخواهد ماند. آژانس بین المللی انرژی گفته است که کاهش توریسم و تجارت باعث خواهد شد که تولید ناخالص داخلی در آمریکا در نیمه نخست سال جاری با افت ۰٫۴ درصدی مواجه باشد.
به گزارش آژانس، اگرچه شیوع ویروس کرونا باعث کاهش قیمت نفت شده است اما نباید آن را عاملی به سود مصرف کنندگان دانست. چرا که این ویروس به همان اندازه بر اقتصاد و تجارت تاثیر منفی گذاشته و در نتیجه با پایین آوردن قدرت خرید، عملا مانع از آن می شود که مصرف کنندگان بهره ای از کاهش قیمت نفت ببرند.
در گزارش جدید آژانس همچنین به وجود مازاد عرضه نفت در بازار اشاره و نوشته شده که با وجود برخی کاهش تولید نفت از سوی اعضای اوپک، باید همچنان منتظر بالابودن عرضه به نسبت تقاضا در بازار نفت بود.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false