×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
کاهش ۱۰ میلیون بشکه ای تقاضا برای نفت

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از اویل پرایس، همزمان با ورود اقتصاد های جهانی به دور جدیدی از رکود، تقاضا برای نفت تمایل بیشتری به افت پیدا می‌کند. این وضعیت سبب شد تا در روز گذشته قیمت نفت وست تگزاس اینترمدیت در هر بشکه تا کانال ۲۰ دلاری سقوط کند .

بیجویندر تانهایگن، مسئول بخش بازارهای نفتی در موسسه ریستارت انرژی می‌گوید که اقدامات قرنطینه ای بیشتر در کشورهایی همچون فرانسه و اسپانیا کاهش تقاضا برای نفت را بیشتر خواهد کرد.

هفته گذشته آمریکا بخش کوچکی از این اقدامات را انجام داد. این کشور در طی چند روز برخی از مدارس را تعطیل، تجمعات عمومی را ممنوع و برخی از اقدامات مربوط به نظم عمومی را اعلام کرد. به نظر می رسد که تعطیلی رستوران ها اقدام بعدی باشد.

این اقدامات به طرز گریز ناپذیری به رکود در اقتصاد منجر می‌شود. بانک مرکزی آمریکا نیز طی روزهای گذشته اعلام کرد برای مقاله با تعمیق بیشتر رکود در این کشور، نرخ سود را برای سپرده ها و وام‌ها صفر خواهد کرد. این بانک همچنین اعلام کرد حداقل ۵۰۰ میلیارد دلار از اوراق قرضه را خریداری می نماید اما هنوز مشخص نیست که این اقدامات برای جلوگیری از اختلال بیشتر در اقتصاد آمریکا کافی باشد.

همه اینها در حالی است که گفته می شود میزان پرواز های شرکت های مسافربری در ماه های آوریل و می ۷۵ درصد کاهش داشته است. پیر آندوراند، تحلیلگر نفتی می‌گوید که همه این اوضاع باعث خواهد شد تا تقاضا برای نفت در مدتی تا ۱۰ میلیون بشکه نفت در روز کاهش پیدا کند. او تاکید دارد که تاریخ هرگز چنین کاهشی را تجربه نکرده است.

برخی دیگر از شرکتهای نفتی نیز این کاهش را تایید کرده و حتی گفته اند این رقم می تواند بیشتر شود. در عین حال گروهی از تحلیل‌گران نیز اعتقاد دارند که کاهش قیمت نفت احتمالا ادامه دار خواهد بود. تانهاویگن میگوید کاهش بالقوه تقاضا برای نفت در ماه‌های مارس و آوریل بر هر چیزی در جهان اثر می گذارد. فراموش نکنید که شکست اوپک پلاس در ایجاد سقفی برای تولید نیز از عوامل موثر دیگر در این روزها خواهد بود. بنابراین در ماههای آینده هم اقتصادها دچار رکود خواهند شد و هم قیمت نفت پایین خواهد آمد.

این وضعیت برای شرکت های نفتی دست ‌اندرکار در نفت شل نیز نگران کننده است. آمار و ارقام موسسه ریستات می گوید که تنها ۱۶ شرکت شاغل در بخش نفت شل حفاری‌های جدیدی داشتند چرا که نفت زیر ۳۵ دلار برای آنها به صرفه نخواهد بود.

تحلیلگران در گلدمن ساکس گفته‌اند که قیمت نفت همچنان کاهش پیدا خواهد کرد و این موضوع به طور طبیعی به کم شدن حفاری ها برای نفت منجر می شود. این تحلیل گران گفته اند که پیش بینی می کنند که تولید نفت شل در آمریکا در فاصله بین سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰ تا سه ماهه سوم سال ۲۰۲۱ حدود یک میلیون بشکه نفت در روز کاهش پیدا کند. این در حالی است که موسسه آی اچ اس مارکت اعتقاد دارد که تخمین ‌های گلدمن ساکس کمتر از حد واقعی است و باید منتظر کاهش ۲ تا ۴ میلیون بشکه نفت در روز در ۱۸ ماه آینده از سوی تولید گران نفت شل در آمریکا بود.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false