×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
کدهای مشکوک خرید در بورس کالا چطور فعال شدند؟

هنوز یک هفته از انتشار اخبار مربوط به سوء رفتار پتروشیمی‌ها در ماجرای بی ثباتی قیمت ارز نگذشته است که حالا رسانه‌ها از کبود مواد اولیه برای تولید بطری آب معدنی در کشور خبر می‌دهند. اردیبهشت ماه امسال جمعی از تشکل‌های صنایع غذایی و آشامیدنی در نامه‌ای به وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کردند که گرانی و کاهش عرضه مواد اولیه بطری وضعیت تولیدکنندگان صنایع غذایی و آشامیدنی را بحرانی کرده است. در بخشی از این نامه آمده بود: «متاسفانه طی ماه‌های اخیر همزمان با افزایش نرخ ارز در کشور شرایطی در تامین مواد اولیه تولید بطری PET در صنایع نوشیدنی و آشامیدنی حاکم شده است که موجب تعطیلی برخی از کارخانجات شده و در صورت تداوم آن شاهد تعطیلی قریب الوقوع همه واحدهای تولیدی کوچک و بزرگ در صنایعی همچون لبنی، روغن، بسته بندی آب، ماء الشعیر، نوشابه و آب میوه ، بهداشتی و ……. در کشور خواهیم بود.». حالا با گذشت نزدیک به دو ماه از نامه این تشکل‌های صنفی به وزیر صنعت، معدن و تجارت، شرایط تولید آب معدنی و برخی مواد غذایی دیگر در کشور به حد بحران رسیده است. پیمان فروهر، دبیر انجمن تولیدکنندگان آب معدنی در گفت و گو با نفت خبر در این‌باره گفت: «وضعیت موجود در تولید بطری آب معدنی در کشور، ناشی از چند مؤلفه است. مؤلفه اول صادارت محصولی است که به صورت انحصاری و با میزان محدود توسط یک واحد پتروشیمی در کشور تولید می‌شود. سوال ما به عنوان تولیدکنندگان آب معدنی در کشور این است که چرا پتروشیمی تندگویان که تولیدکننده انحصاری مواد اولیه بطری آب معدنی با توجه به نیاز شدید در داخل کشور، این محصولات را صادر می‌کنند. موله بعد رفتارهای غیر شفاف در بورس کالا است. ما معتقدیم درفرآیند توزیع و عرضه مواد اولیه در بورس کالا تخلفاتی اتفاق می‌افتد. در چند ماه اخیر ما شاهد فعالیت تعداد زیادی کد به عنوان خریدار در بورس کالا هستیم.». در این بین برخی شنیده‌ها حاکی از آن است که تعداد موسسات صوری فعال در این حوزه و برخی شائبه‌ها در این‌باره پای مسئولین نظارتی را به پتروشیمی تندگویان که تولیدکننده انحصاری پریفرم در کشور است، باز کرده است. برخی آگاهان کلید حل معمای بحران Pet در صنعت مواد غذایی و نوشیدنی کشور را در بازرسی برخی انبارها در شورآباد تهران می‌دانند.

بورس کالا و شفافیت از دست رفته
نفت خبر به منظور پیگیری موضوع در چند روز اخیر تلاش کرد، نظرات مسئولین بورس کالا، در این خصوص را جویا شود. سید جواد جهرمی مدیر نظارت بر بازار بورس کالا در پاسخ به درخواست نفت خبر برای اظهار در مورد تخلفات احتمالی در بورس کالا، ضمن امتناع از پاسخ گویی خواستار پیگیری موضوع از کانال روابط عمومی بورس کالا شد. در این بین اما آنچه از شواهد امر پیداست در چند ماه اخیر تعداد کدهای خریدار مواد اولیه مورد نیاز برای بطری (پریفرم) در بورس کالا به صورت غیر طبیعی رشد کرده است. فروهر در این‌باره به نفت خبر گفت: «تعداد خریداران پریفرم در بورس کالا از دو سه ماه پایانی سال گذشته تا کنون افزایش غیر معمولی پیدا کرده است. برخی از افراد که در چند سال اخیر هیچ فعالیتی در این حوزه نداشته اند دوباره کد‌های خود را فعال کرده اند. امروز خود مسئولین بورس کالا معتقد هستند که تعداد کدهای وارد شده به موضوع طبیعی نبوده است. بسیاری از شرکت‌هایی که تاکنون تعطیل شده بودند و اصولا فعالیتی در چند سال اخیر نداشته‌اند، مجددا کد‌های خود در بورس کالا را فعال کرده‌اند.» وی در ادامه افزود: « پریفرم فروشان با خرید هر مقداری از این محصول در بورس کالا با قیمت هفت هزار تومان، آن را در بازار ازاد با قیمت ۲۱ تا ۲۴ هزار تومان به تولیدکنندگان آب معدنی می‌فروشند. باید دقت داشت ضوابط خرید از بورس تنها مختص کسانی است که تولید کننده پریفرم هستند. ما بیش از ۱۷۰ شرکت تولید کننده آب معدنی در کشور داریم که تنها ۱۹ شرکت دارای دستگاه تزریق پریفرم هستند. بقیه شرکت‌ها در حد سهمیه نا چیزی که در بورس برای آنها در در نظر گرفته شده می‌توانند خرید کنن د و بقیه نیاز خود را با قیمت سه برابر بورس باید از بازار آزاد تهیه کنند.» بیان این سخنان از سوی دبیر انجمن تولید کنندگان اب معدنی به خوبی نشان می‌دهد که بورس کالا در انجام ماموریت اولیه خود یعنی ایجاد شفافیت در بازار فروش مواد اولیه تولید در کشور موفق نبوده است.

 

وزارت صنعت معدن و تجارت در خواب تابستانی

تقصیرات بروز اشکال در فرایند فروش مواد اولیه بطری پلاستیکی اما تماماً متوجه  مسئولین بورس کالا نیست. بر اساس شواهد سامانه « بهین یاب» در وزارت صنعت، معدن و تجارت وطیفه اصلی کنترل  فعالیت  واحد‌های صنعتی و نحوه ورود آنها به بورس کالا را بر عهده دارد. واحد‌های صنعتی  موظف به تکمیل  بخش‌های مختلف این سامانه و ارائه اطلاعات دقیق از نحوه فعالیت،  موجودی انبار، آمار تولید و مباحثی از این قبیل هستند. با وجود این سامانه  هنوز مشخص نیست که کد‌های مربوط به موسسات غیر فعال در سال‌های گذشته، چگونه در چند ماه  اخیر دوباره فعال شده اند؟

 

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false