×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
کرونا نفت آذربایجان را زمین‌گیر کرد

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از رویترز، آذربایجان در سال جاری از خط لوله باکو- تفلیس- جیهان که از گرجستان و ترکیه می گذرد، ۲۳.۲ میلیون تن نفت صادر کرده که نشان‌ دهنده کاهش ۱۱.۲ درصدی نسبت به سال قبل است.
آذربایجان در سال جاری رقمی در حدود ۲۹٫۳ میلیون تن صادرات نفتی داشته است که تقریباً ۸۰ درصد این صادرات از طریق خط لوله باکو- تفلیس- جیهان انجام شده است. این رقم نشان دهنده اهمیت قابل توجه این خط لوله در ترانزیت محصولات انرژی آذربایجان به سایر کشورها به شمار می آید.
تخمین زده می شود که آذربایجان تقریبا ۱۵ میلیارد بشکه دارای ذخایر استخراج نشده نفت باشد. این کشور با این حجم از ذخایر به عنوان چهاردهمین کشور بزرگ دارای نفت در جهان به شمار می آید. در سال های اخیر و به دنبال حضور شرکت های بزرگ نفتی در آذربایجان، حجم میادین نفتی کشف شده در این کشور به سرعت بالا رفته است.
بخش دیگری از صادرات نفت آذربایجان از طریق قزاقستان انجام می ‌شود که این بخش نیز در ۱۰ ماهه نخست سال جاری ۳.۳ میلیون تن کاهش داشته است. بیشترین دلیل کاهش در صادرات نفتی آذربایجان به افت تقاضا برای نفت در اثر پایین آمدن فعالیت ‌های اقتصادی از ابتدای گسترش ویروس کرونا مربوط می‌ شود. هرچند برخی تحلیل گران وقوع مخاصمه مسلحانه میان آذربایجان و ارمنستان را نیز در کاهش تقاضا برای محصولات انرژی در آذربایجان بی تاثیر نمی ‌دانند.
بخش کوچک از صادرات نفتی آذربایجان همچنین به واسطه خط لوله باکو-نووروسیسک از روسیه انجام شده و این بخش نیز در سال جاری با کاهش صادرات مواجه بوده است.
پیشتر نیز ترکمنستان بخشی از نفت خود را با استفاده از خط لوله باکو-تفلیس- جیهان به کشورهای دیگر ارسال می کرد. اما از سال ۲۰۱۹ به این سو و به دنبال جایگزینی این خط لوله با یکی از خطوط لوله ای که به مقصد بنادر روسیه کشیده شده است، حجم اشتغال این خط لوله پایین آمده است.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false