×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
کرونا ولیعهد عربستان را به فریاد آورد: پول برای پرداخت دستمزدهای کارمندان نداریم

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از اویل پرایس، محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان در جدیدترین آمار و ارقام از میزان خسارات ناشی از کرونا به صنایع نفتی عربستان در روز جمعه اعلام کرد که پایین آمدن قیمت نفت باعث شده است تا این کشور از حدود ۲۷.۵ میلیارد دلار از درآمدهای نفتی سالانه خود محروم شده و در نتیجه فشار مضاعفی به این کشور برای تامین کسری بودجه خود وارد شود.
عربستان پیشتر اعلام کرده بود که درآمدهای دولتی در سال جاری میلادی ۲۲۲ میلیارد دلار معادل ۸۳۳ میلیارد ریال سعودی خواهد بود که از این میزان ۱۳۷ میلیارد دلار در اثر فروش نفت تامین خواهد شد اما پایین آمدن قیمت نفت در اثر ویروس کرونا تمامی معادلات ریاض را بر هم زده است.
محمد بن سلمان گفته است که در سال جاری عربستان تقریباً بخش قابل توجهی از درآمدهای نفتی خود را از دست داده و میزان درآمدهای نفتی اش به رقم ۱۰۹ میلیارد دلار رسیده است. در نتیجه این کشور در سال جاری ۲۷.۵ میلیون دلار از درآمدهای نفتی خود را ازدست داده است.
تا پیش از ظهور بحران اقتصادی سال ۲۰۱۵ عربستان با صادرات ۱۲ میلیون بشکه نفت در روز به همراه آمریکا بزرگترین کشورهای صادر کننده نفت جهان به شمار می آمدند. برای کنترل کاهش قیمت نفت در اثر این بحران، عربستان به تدریج صادرات نفت خود را به ۱۰ میلیون بشکه نفت در روز کاهش داد اما برای ایجاد ثبات در قیمت نفت این برنامه چندان راه‌گشا نبود. با ظهور بحران کرونا این کشور مجددا از بخشی از صادرات نفتی خود صرف نظر کرده است و این موضوع به ناچار درآمدهای دولتی را کاهش داده است.
ولیعهد عربستان در سخنان خود در روز جمعه گفته است که میزان کنونی درآمدهای این کشور حتی برای تامین ۵۰۴ میلیارد ریال حقوق و دستمزد کارمندان کافی نیست چه رسد به تامین مالی سایر بخش ها. او همچنین افزوده است که دولت عربستان برای تضمین مزایای اجتماعی نیاز به ۶۹ میلیارد ریال و برای تامین مالی پروژه‌ های سرمایه ‌گذاری به ۱۷۳ میلیارد دلار نیاز دارد. او تاکید کرده که این بدین معناست که دولت عربستان میلیون‌ ها شغل را در اثر رکود اقتصادی ماه‌ های اخیر از دست خواهد داد.
فشارهای ماه های اخیر باعث شده است تا عربستان برای کنترل هزینه های مالی خود برخی سیاست های سنتی در این کشور از جمله کمک های مالی به طبقات فرودست را کاهش دهد و برخی کمک هزینه ها به کارمندان دولت را نیز حذف کند.
تحلیل های اخیر موسسات بین المللی مالی نیز نشان می دهد که چشم‌انداز ارزی و مالی عربستان برای آینده به نسبت گذشته تیره تر خواهد بود. آژانس های سرمایه گذاری بر اساس آمارهای این موسسات دربارع توزیع سرمایه‌ های خود در کشورهای مختلف تصمیم‌گیری می‌کند .
بدون شک تیره تر شدن افق و چشم انداز اقتصادی و مالی عربستان سهم واردات سرمایه خارجی به این کشور را کاهش داده و احتمالاً روند کوچک‌ تر شدن اقتصاد در عربستان در سال ۲۰۲۲ نیز ادامه خواهد داشت.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false