×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
کرونا و نفت؛ شرکایی هزینه دار برای کشورهای منطقه خلیج فارس

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از … جدیدترین آمارها نشان می دهد که مدیران مالی در کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در ۸ تا ۱۲ ماه آینده به دلیل بحران کرونا و البته کاهش قیمت نفت شدیدترین فشارها در سال های اخیر را تجربه خواهند کرد.
وینیزا رابرت، تحلیلگر در موسسه مودی می گوید که کاهش درآمدهای ناشی از فروش نفت از یک طرف و فشارهای اقتصادی ناشی از کرونا از طرف دیگر، علاوه بر بحران های سیاسی و نظامی موجود در منطقه خلیج فارس سبب شده تا وضعیت جدیدی ایجاد شود و این وضعیت نیز به نوبه خود به فشار مالی مضاعفی به کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس منجر شود.
او اضافه می کند که درآمد ناشی از فروش نفت، فقط در تامین بودجه این کشورها نقش ندارد بلکه ثروت شخصی بسیاری از افراد متنفذ، خاندان حاکمه، مسئولان دولتی و… نیز به همین فروش نفت بستگی دارد چراکه بسیاری از سرمایه گذاران داخلی در صنایع نفت و گاز کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس متشکل از همین افراد هستند. بنابراین، کاهش فروش نفت فقط مشکلات عمومی برای این کشورها به همراه نخواهد داشت بلکه ثروت شخصی این افراد را نیز تخت تاثیر می گذارد.
باید توجه داشت که بازار بورس در کشورهای حاشیه خلیج فارس به طور مستقیم تحت تاثیر اوضاع فروش نفت و گاز این کشورها قرار دارد. وقتی در سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ قیمت نفت کاهش پیدا کرد و رقیب سرسختی به نام نفت شیل آمریکا نیز وارد بازار شد، بازار بورس با افت شاخص ها به این موضوع واکنش نشان داد.
این افت شاخص باعث شد تا سرمایه های موجود در بازار بورس به سمت حوزه های با ثبات تری همچون ارز و طلا سوق پیدا کنند و همین نیز موج جدیدی از سقوط شاخص بازار بورس در این کشورها را ایجاد کرد.
همزمان با شیوع کرونا و کاهش قیمت نفت، مجددا شاخص بازار بورس در کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس رو به نزول گذاشته اند.
در همین حال باید توجه داشت که در سال های اخیر کشورهای این منطقه تمایل بیشتری به نسبت گذشته برای فروش اموال دولتی به بخش خصوصی پیدا کرده اند. در شرایطی که اوضاع اقتصادی رو به وخامت می رود و درآمد بخش های دولتی کمتر شده است، اشتیاق خریداران بخش خصوصی نیز برای خرید اموال دولتی و تصدی گری به جای بخش دولتی کمتر شده است.
همچنین با توجه به کاهش درآمد بخش خصوصی و عدم امکان سرمایه گذاری دولتی در این بخش ها نیز باید گفت آن حوزه هایی که سابقا به بخش خصوصی واگذار شده اند نیز در وضعیت مطلوبی به سر نمی برند.
با وجود این، برنامه چشم انداز ۲۰۳۰ در عربستان که متکی به ایجاد تنوع در تامین منابع اقتصادی در این کشور است و قصد دارد تا وابستگی ریاض به بازار نفت را کاهش دهد، باعث شده تا عربستان در قیاس با دیگر کشورهای این منطقه تاثیرات کمتری از اوضاع نامساعد کنونی بگیرد.
از سوی دیگر، در سال های اخیر کشورهای این منطقه به دنبال جذب هر چه بیشتر سرمایه گذاری خارجی، به سمت ایجاد شفافیت بیشتر در حوزه های مالی گام برداشته اند. عربستان، امارات و بحرین پیشروتر از کشورهای دیگر بوده اند. بعد از آن ها قطر، کویت و عمان قرار دارند.
این موضوع اگرچه در میان و بلند مدت باعث جذب سرمایه گذاری های خارجی بیشتر در این کشورها خواهد شد اما در اوضاع کنونی با توجه به کاهش نرخ چرخش سرمایه گذاری خارجی در جهان، صرفا هزینه روی دست مسئولان این کشورها گذاشته است. با وجود این، آن ها پیش بینی می کنند که با کاهش تبعات کرونا و افزایش سرمایه گذاری خارجی، راهی به سوی وابستگی کمتر آن ها به نفت باز خواهد شد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false