×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
کرونا چگونه بودجه ۲۰۲۱ عربستان را به تاراج برده است

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از گالف بیزینس، موسسه مودیز پیش بینی کرده که با توجه به هزینه هایی که شرکت نفتی آرامکو باید در سال آینده انجام دهد و همچنین افت سودآوری این شرکت، باید منتظر کاسته شدن از بودجه عربستان در سال آینده بود.
مالکیت ۹۸ درصد از سهام شرکت نفت آرامکو به دولت عربستان تعلق دارد و بخش قابل توجهی از بودجه این کشور براساس درآمدهای این غول نفتی تامین می شود. باوجود برنامه های محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی برای کاسته شدن از وابستگی عربستان به نفت و ایجاد تنوع اقتصادی در این کشور اما گسترش کرونا پیشبرد این برنامه را با تاخیر مواجه کرده است.
موسسه مودیز در گزارش خود از اوضاع اقتصادی عربستان در سال آینده نوشته است: از آنجا که شرکت آرامکو نیاز دارد تا هزینه‌ های خود را تامین کند و همچنین با توجه به کاهش قابل توجه درآمدهای این شرکت به دلیل گسترش کرونا، به نظر می رسد که ریاض نمی تواند برای بودجه خود در سال آینده به درآمدهای این غول نفتی همانند گذشته امید داشته باشد.
نباید فراموش کرد که آرامکو متعهد شده است که در سال آینده بخشی از سهام شرکت سابیک را نیز خریداری کند و در نتیجه سرمایه های این شرکت نیز در سال آینده با کاهش مواجه خواهد شد چرا که بخش قابل توجهی از آن باید خرج خرید سهام سابیک شود.
آرامکو در ابتدای سال جاری اعلام کرد که ۷۰ درصد از سهام شرکت تولید مواد شیمیایی سابیک را از صندوق سرمایه ‌گذاری عمومی عربستان به ارزش ۶۹ میلیارد دلار خریداری خواهد کرد.
در همین حال، آرامکو در زمان عرضه اولیه سهام خود در سال گذشته متعهد شده بود که طی ۵ سال اول از زمان واگذاری سهام، ۷۵ میلیارد دلار به سهامداران خود سود بدهد. حالا که درآمدهای نفتی همانند گذشته نیست این شرکت باید از سود سال های گذشته خود این تعهد را به اجرا درآمرود.
قیمت نفت در سال جاری و به دنبال گسترش کرونا ۳۵ درصد به نسبت سال گذشته افت داشته است. در هیمن حال عربستان به دنبال توافق اوپک پلاس، از بخشی از تولید و صادرات نفت خود کاسته و در نتیجه سودآوری آرامکو نیز محدودتر شده است.
غول نفتی عربستان برای اجرای تعهدات خود از جمله تامین منابع مالی خرید سهام سابیک، هزینه های خود را پایین آورده و شمار قابل توجهی از کارگران خود را نیز اخراج کرده است. برخی از دارایی های آرامکو نیز به حراج گذاشته شده اند.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false