×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
کریدور گاز جنوب؛ فرصتی برای همه کشورهای خزر

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از آذر نیوز، از کرویدور گاز جنوبی می توان به عنوان محملی برای صادرات گاز از کشورهای حاشیه دریای خزر به کشورهای اروپایی استفاده کرد.
فرانسیس پرین، محقق ارشد در موسسه فرانسوی امور استراتژیک می گوید کرویدور گاز جنوبی که متشکل از خطو لوله جنوب قفقاز، خط لوله تاناپ و خط لوله تپ می شود می تواند باعث انتقال گاز تولیدی کشورهای حوزه دریای خزر به اتحادیه اروپا شود.
گاز تولید شده در آذربایجان قرار است از طریق ترکیه، یونان، آلبانی و دریای آدریاتیک و ایتالیا به اروپا برسد. به این ترتیب، این کرویدور باعث خواهد شد تا اتحادیه اروپا برای نخستین بار واردکننده گاز از کشورهای حوزه دریای خزر باشد.
پرین می گوید کشورهایی اروپایی در همان حالی که میزان واردت گاز خود را افزایش می دهند، می خواهند در زمینه تامین کننده های این گاز نیز تنوع را حفظ کنند. کرویدور گاز جنوبی، راه جدیدی برای انتقال گاز به اروپا به شمار می رود. برای اروپا، تنوع در تامین کنندگان گاز به معنای تنوع در کشورهای تولید کننده و تنوع در مسیرهای انتقال است.
قرار است از این کرویدور سالانه ۱۶ میلیون مترمکعب گاز انتقال داده شود. ۶ میلیون از این حجم در اختیار ترکیه قرار خواهد گرفت و مابقی به مقصد اتحادیه اروپا ارسال خواهد شد.
اگرچه این رقم از صادرات گاز چندان بالا نیست اما پیش بینی می شود که به زودی با توجه به افزایش نیازمندها به گاز در ترکیه و اتحادیه اروپا، ظرفیت های صادراتی این کرویدار بالا رود.
این خط لوله همچنین به گونه ای طراحی و ساخته شده که می توان از آن برای صاردات گاز از دیگر کشورهای حوزه دریای خزر از جمله ترکمنستان به اروپا استفاده کرد.
برنامه کوتاه مدت و بلندمدت انرژی در اتحادیه اروپا به گونه ای است که این اتخادیه قصد دارد تا در آینده هر چه بیشتر به سوی گاز طبیعی حرکت کند. اگرچه گاز به عنوان یک سوخت فسیلی به شمار می آید اما در قیاس با نفت و ذغال سنگ، دی اکسید کربن کمتری تولید می کند.
بنابراین پیش بینی ها حاکی از آن است که نه تنها در اتحادیه اروپا بلکه در سایر نقاط جهان نیز، تمایل به استفاده از گاز طبیعی فزونی گیرد.
با وجود این برخی کشورهای اروپایی همچون فرانسه که به استفاده از انرژی های تجدیدپذیر اعتقاد جدی دارند، با گسترش استفاده از گاز طبیعی مخالفند و این موضوع می تواند در میزان واردات گاز از سوی اتحادیه اروپا و بالتبع استفاده از کریدور گاز جنوبی موثر باشد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false