×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
کشمکش روسیه و آمریکا بر سر بازار گاز اروپا

غول گاز روسیه، گازپروم، تنها عرضه کننده گاز روسیه به اروپا در دو سال گذشته شاهد روند افزایشی محموله های LNG بوده است که از ایالات متحده به بندرهای اروپایی می رسید.
با این حال، مرض عالم گیر کرونا و فروپاشی قیمت نفت، هرچند به ضرر همه گازفروشان دنیا است، یحتمل به صادرکنندگان LNG بیشتر صدمه وارد کند که به گازپروم. این مطلبی است که یک تحلیلگر روسی طی مقاله ای در خبرگزاری رایا نووستی روسیه منتشر کرده است. آقای سوبکوف می نویسد فروپاشی قیمت نفت گاز ذوسیه را پایین نمی کشد چرا که عمده قراردادهای بلندمدت LNG ضمیمه شان به قیمت نفت گره خورده است در حالی که تنها ۳۲ درصد قراردادهای بلندمدت گازپروم به قیمت نفت وابسته شده است.
فردپاشی قیمت نفت درآمد و سود صادرکنندگان LNG که قراردادهایشان به قیمت نفت وابسته است را کاهش می دهد. در همین حال، قیمت های پایین گاز طبیعی در اروپا درآمدهای گازپروم را نیز در خطر قرار داده است و ممکن است در ماه های رو به رو با پایین آمدن فعالیت صنعتی اقتصادی بزرگان اروپا وضعیت تقاضا بدتر هم بشود.

جنگ گازی روسیه-آمریکا در اروپا
آمریکا با جدیت صادرات LNG خود به کشورهای اروپایی که می خواهند از وابستگی خود به گاز خط لوله ای روسیه بکاهند را در دستور قرار داده است. روسیه هم در سال ۲۰۱۸ و هم در سال ۲۰۱۹ جلوتر از نروژ بزرگترین صادرکننده گاز به اتحادیه اروپا بوده است. اما سهم دیگر صادرکنندگان سوای روسیه، نروژ، قطر و الجزایر در سال ۲۰۱۸ از ۴.۸ درصد به ۸.۸ درصد در نیمه اول سال ۲۰۱۹ رسیده است و این افزایش از سهم روسیه و نروژ کاسته است.
در کنفرانس گاز اروپا در ماه ژانویه در وین، مدیر بخش صادرات گازپروم، بورمیسترووا، تایید کرد که صدور گاز شرکتش به اروپا در سال ۲۰۱۹ به نسبت سال پیش افت کرده است اما آن را کم اهمیت جلوه داد و اعلام کرد تنها ۱.۵ درصد از صادرات کاهش یافته است. او استدلال کرد که LNG یک نقص عمده دارد و آن ناتوانی از عکس العمل سریع در دوره های اوج مصرف است. در حالی که خط لوله های روسی تضمین کننده ثبات و قابلیت اتکا است.
با هنه این ها برخی مشتریان اروپایی می خواهند خودشان را از وابستگی به گاز روسیه برهانند چرا که همواره با عواقب سیاسی همراه است. این نکته اساسی خرید از LNG آمریکا است: گاز آزادی!

برندگان و بازندگان
صادرات LNG به اروپا شاید صدمه دیده باشد اما احتنالا گازپروم نیز آنقدر که نشان می دهد در برابر این طوفان پاینده نباشد. درآمدهای گازپروم از صادرات گاز در ژانویه ۲۰۲۰، ۴۱ درصد به نسبت ژانویه ۲۰۱۹ افت داشته است. هم به دلیل گرم تر بودن هوا و هم به دلیل ذخایر بالای کشورها که از به توافق نرسیدن روسیه و اکراین بر سر ترانزیت گاز به اروپا هراس داشته اند. در ژانویه و فوریه انتظاز این است که صادرات گاز گازپروم ۲۰ تا ۲۵ درصد افت کند.
با قیمت ۳ دلار برابرهر MMBtu پیش از پایان زمستان سوال این است که چه کسی زودتر وارد عمل می شود. می تواند قیمت به پایین تر از ۲ دلار برسد، یا نروژ در تابستان از تولید خود بکاهد یا روسیه پا عقب بگذارد چرا که قیمت گاز برای روسیه از فروش داخلی آن پایین تر می آید و یا اینکه ظرفیت LNG در مقیاس وسیع کاهش داده شود.
دقیقا مشخص نیست برنده این جنگ گازی برای سهم بازار اروپا برنده واضحی داشته باشد. صادرات LNG به اروپا کم می شود اما صادرات گازپروم نیز هم و در نتیجه درآمد گازپروم و دولت روسیه.

true
برچسب ها : , ,
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false