×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
کشورهای نفتی خلیج فارس در معرض خطر مالی هستند

در گزارشی که تیمی از متخصصان خاورمیانه و آسیای مرکزی این نهاد بین المللی تهیه کرده اند آمده است بدون اصلاحات قاطع اقتصادی ثروتمندترین این کشورهای نفتی نیز تا سال ۲۰۳۴ دچار بحران مالی خواهند شد و در دهه بعد بخش غیر نفتی اقتصاد آن ها نیز تحت فشار قرار می گیرد.
جهاد آذور مدیر قسمت خاورمیانه و آسیای مرکزی صندوق بین المللی پول در مصاحبه ای می گوید: “کشورهای منطقه باید بلندمدت و استراتژیک بیاندیشند چرا که بازار نفت به شکل ساختاری در حال تغییر است، هم از جانب عرضه و هم از جانب تقاضا.”
به گفته او اصلاحات اقتصادی هم اکنون نیز در برخی کشورها سرعت گرفته است. همچنین اضافه می کند که طرح های توسعه باید هزینه ها و تولید شغل را از دولت به بخش خصوصی واگذار کنند و به سرعت به دنبال منابع درآمد غیرنفتی باشند.
شرکت های نفتی بین المللی و دولت های تولیدکننده نفت به این تشخیص رسیده اند که منابع انرژی جایگزین به همراه بهره وری بالاتر هم اکنون نیز در حال کاهش تقاضا است. اما صندوق بین المللی پول می نویسد با اینکه کشورهایی نظیر سعودی و امارات خود را برای دوره پس از نفت آماده می کنند سرعتشان به اندازه ای نیست که بتوانند از خالی شدن ذخیره ها اجتناب کنند.
تولیدکنندگان نفت خلیج فارس از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۴ هزینه های جاری خود را افزایش داده اند در حالی که قیمت نفت پایین آمده است.
کاهش دیگر قیمت نفت در سال گذشته و جاری، متعاقب تنش های ژئوپلتیک و آثار ویروس کرونا نیاز به اتخاذ این تمهیدات را جدی تر کرده است.
صندوق بین المللی پول می نویسد: “رشد تقاضای جهان برای نفت انتظار می رود روند کاهشی داشته باشد و سرانجام در دو دهه پیش رو به رشد منفی منتهی شود.”
به نوشته این نهاد مالی بهره وری بالا در انرژی و تحمیل مالیات تولید کرین توسط دولت ها در جهان در همین نزدیکی و در دهه ۲۰۳۰ تقاصا را کاهش می دهد.
سعودی، امارات و کویت، ثروتمندان حاشیه خلیج فارس و نیز دیگر دولت ها نظیر قطر، عمان و بحرین از پیامد این تغییرها مستثنی نیستند.
صندوق بین المللی پول همچنین می نویسد استفاده فزاینده از نفت برای محصولات پتروشیمی می تواند کمی از کاهش رشد تقاضا بکاهد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false