×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
کلید آینده انرژی پایدار. سیاست‌گذاری یا فناوری؟

مترجم: محسن داوری
به گزارش گروه انرژی نفت خبر از فوربس، عبور از چالش‌های انرژی برای تداوم زندگی روزمره و تأمین انرژی مورد نیاز مردم دنیا ضروری است. حدود ۱.۳ میلیارد نفر در سراسر دنیا به منابع انرژی دسترسی ندارند. آنها باید از منابعی نظیر چوب و پسماند استفاده کنند که این کار زمان‌بر بوده و به منابع طبیعی نیز آسیب می‌زند. دو میلیارد نفر دیگر تا ۵۰ سال آینده به ساکنان دنیا اضافه می‌شوند، اکثر این افراد به کشورهای در حال توسعه تعلق داشته و تأمین انرژی مورد نیاز آنها با دشواری‌های زیادی روبرو است.
ایجاد آینده پایدار برای صنعت انرژی با تأمین تقاضای جمعیت در حال رشد دنیا همراه با در نظر گرفتن نگرانی‌ها در مورد بحران گرمایش جهانی را باید بزرگترین چالش دنیای امروز دانست. یافتن راه حل دشوار بوده و باید نیازها و نگرانی‌های مصرف‌کنندگان مورد توجه قرار گیرد.
انرژی پایدار نیازمند دارا بودن سه مؤلفه است: دسترسی پایدار به منابع عرضه، در دسترس بودن و کارایی هزینه‌ها در شرایط رقابتی. تولید، انتقال و مصرف مسئولیت‌پذیر و منطبق بر اصول زیست‌محیطی.
در ایالات‌متحده و سایر کشورهای توسعه یافته، بیشترین تمرکز بر دو عامل نخست بوده است. اما در سایر کشورهای دنیا چالش‌های مختلفی وجود دارد. پایداری بلندمدت در گروی عبور از این موانع و محدودیت‌ها است. در این مسیر ما نیازمند سیاست‌گذاری، قانون، سازوکارهای تجاری و مقررات راهبری کننده رفتارها هستیم.

نقش کلیدی فناوری

هم اکنون ۸۰ درصد انرژی مصرفی دنیا از سوخت‌های فسیلی تأمین می‌شود. آژانس بین‌المللی انرژی پیش‌بینی کرده که تقاضای جهانی انرژی در ۵۰ سال آینده دو برابر خواهد شد.
در این دوره، طرح‌های زیادی در بخش تولید انرژی‌های بادی خورشیدی و سایر منابع تجدیدپذیر راه‌اندازی خواهد شد. اما همچنان سهم ۸۰ درصدی سوخت‌های فسیلی در نیم‌قرن فرارو بدون تغییر حفظ خواهد شد.
فناوری، نقشی کلیدی در افزایش دسترسی به انرژی‌های پاک و کاهش تأثیرات زیست‌محیطی نفت، گاز طبیعی و زغال‌سنگ خواهد داشت. این عامل را باید کلید گذار دانست و سرمایه‌گذاری در بخش توسعه فناوری‌ها یک ضرورت است.
مقابله با آسیب‌های زیست‌محیطی در گروی سیاست‌گذاری کارا است و روش‌هایی نظیر دریافت مالیات از اثربخشی اندکی برخوردار است. جهان ما نیازمند سبدی از همه منابع انرژی است تا از این چالش‌ها عبور کنیم.
مصرف زیاد سوخت‌های فسیلی و خودروهای زیاد در حال تردد در کشورهای توسعه یافته از انتقادهای مطرح شده است. همچنین سرانه مصرف انرژی در این کشورها بالاتر از کشورهای در حال توسعه است.
انرژی‌های فسیلی در دهه‌های فرارو، همچنان در سبد انرژی دنیا نقش‌آفرینی خواهند کرد و با سرمایه‌گذاری در پژوهش و فناوری می‌توان از چالش‌های کنونی عبور کرد.
باید دانست که منابع انرژی در آینده کمیاب‌تر و گران‌تر خواهد شد و نقش سیاست‌گذاری کلیدی و تأثیرگذار خواهد بود.
در ایالات‌متحده اجرای سیاست‌های زیست‌محیطی به کاهش انتشار گازهای آلاینده و بهبود کارایی نیروگاه‌های تولید برق و تجهیزات صنعتی منجر شده است.
کشورهای صنعتی نیز پرچم‌دار کارایی انرژی در دنیای امروز بوده و سایر کشورها نیز از این دستاوردها بهره خواهند برد. بدین ترتیب حق دسترسی به انرژی را باید به عنوان یکی از حقوق همه انسان‌ها به رسمیت شناخت.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false