×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
کیهان، زنگنه و مابقی قضایا

به گزارش گروه رسانه ای نفت خبر به نقل از کانال تلگرامی از نفت چه خبر، این البته تنها تحریفی نبود که کیهان، نسبت به سخنان دیروز زنگنه انجام داد. هرچند پس از مجادله کلامی زنگنه با خبرنگار کیهان در نشست خبری دیروز وزیر نفت، چندان هم غیرقابل پیشبینی نبود که امروز کیهان، هر آنچه بخواهد علیه وزیر نفت بنویسد. هر کسی که در کنفرانس خبری دیروز وزیر نفت نبوده یا سوال و جوابها را نشنیده، شاید تصور کند واقعا جواب وزیر نفت به چنین پرسشی، همین بوده. در حالیکه اولا وزیر نفت با طرح این موضوع که کیهان دعا می کرد برجام به نتیجه نرسد، همان موضوع قدیمی را پیش می کشد که اغلب اصولگرایان و تریبون هایشان، وقتی که برجام به نتیجه رسید مخالف برجام بودند، اما وقتی ترامپ، از برجام خارج شد مدعی شدند که چرا برجام به نتیجه نرسیده است! سخن دیروز زنگنه، کنایه ای به این رویکرد متناقض است که البته کیهان پیش از این هم بارها این رویکرد متناقض را نشان داده است. به عنوان نمونه همه یادمان هست که کیهان، روزی ترامپ را دیوانه خطاب کرده بود و روزی دیگر، با فراموشی آنچه گفته بود، موضعی کاملا متضاد با موضع قبلی گرفته بود.

از سوی دیگر، پاسخ وزیر نفت به پرسش کیهان درباره تاثیر برجام کاملا روشن بود. اول بخوانید تا ببینید کیهان چه نوشته! کیهان نوشته است : “زنگنه همچنین در پاسخ به پرسش خبرنگار کیهان مبنی بر اینکه «آیا قرار بود برجام پس از سه سال، از وعده دریافت درآمدهای نفتی، به نفت در برابر غذا برسیم؟» به عادت گذشته مسئولین و مقامات دولت که از زبان توهین و تخریب بهره گرفته و تنها ادعای آزادی بیان را با خود یدک می‌کشند، دست به فحاشی و تخریب زد و در اظهاراتی عجیب و بی‌ربط مدعی شد: وضع ما خوب بود، شما دعا کردید و برجام را به هم زدید! این فرافکنی وزیر نفت در شرایطی مطرح می‌شود که قرار بود برجام همه تحریمها را لغو کرده و موانع دسترسی به درآمدهای نفتی را بردارد، اما وعده‌های برجامی اکنون به خیالات شیرین دولتی‌ها تبدیل شده است. در حالی که ایران همه تعهدات خود را انجام داده، سه کشور اروپایی طرح توهین‌آمیز اینستکس را پیش کشیده‌اند که صرفاً سیاست مبادله پول نفت با غذا و دارو است!”

کیهان اینها را نوشته تا هر کسی که این متن را بخواند ایمان بیاورد که زنگنه هیچ پاسخ قانع کننده ای نداشته و صرفا عصبانی شده! این درحالیست که زنگنه به صراحت گفت پس از برجام، در فاصله چهار ماه میزان صادرات نفت ایران یک میلیون بشکه در روز افزایش یافت و در اردیبهشت ۹۵ به ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز رسید. اما از زمانی که ترامپ از برجام خارج شد، صادرات نفت دچار مشکل شد. اما کیهان و سایر منتقدان دولت ترجیح می دهند بخش اصلی سخنان زنگنه را سانسور کنند تا اثبات کنند برجام هیچ فایده ای نداشت!

البته از آنها که همصدا با ترامپ و اسرائیل، تنها مخالف برجام بودند، این گونه موضع گیری ها علیه برجام قابل پیشبینی است. اما نمی توانم تاسف خود را از این موضوع پنهان کنم که روزنامه باسابقه ای همچون کیهان که شماره های قبل از دهه ۱۳۷۰ آن همچنان آرشیوی معتبر برای تحقیق و پژوهش در تاریخ معاصر است، به چه روزی افتاده که سالها بعد، دیگر به عنوان یک آرشیو نصفه و نیمه هم نمی توان به آن مراجعه کرد. تیترها و مواضع کیهان، شاید برای مسوولانش تاریخ مصرف روزانه داشته باشد و آنها را در تخریب رقبا راضی نگه دارد، اما در درازمدت، به عامل نابودی اعتبار روزنامه ای تبدیل شده که صرفا با یک عنوان شناخته می شود : تریبون حسین شریعتمداری که به قول زنگنه گاهی قصد دارد جلوتر از رهبری حرکت کند!

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false