×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
گران فروشی در ارزش اولیه سهام صبا تامین

به گزارش نفت خبر، با عرضه اولیه شرکت صبا تامین در بورس، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موفق شد در با عرضه یک هزار و ۲۰۰ تومانی هر سهم صبا تامین ۱۸۰۰ میلیارد تومان پول نقد به دست بیاورد. این در حالی است که بسیاری از تحلیلگران بازار سرمایه معتقد به گران فروشی در قیمت‌گذاری ارزش اولیه سهام صبا تامین هستند.

کارشناسان معتقدند در بورس تهران با دلایل مشخص و منطقی مرسوم بود که سرمایه‌گذاری حداکثر تا ۷۰ درصد خالص ارزش دارایی‌ها، ارزش‌گذاری شود حالا این‌ که شرکتی با ۸۰ درصد NAV روی میز عرضه قرار گرفته است از گران‌فروشی فاحش در این عرضه اولیه حکایت دارد.

دارایی‌ها و بدهی‌های صبا تامین با ارزش منصفانه و واقعی ارزیابی نشده است

اما جدای از اعتقاد کارشناسان، نظر سازمان حسابرسی به عنوان حسابرس قانونی صبا تامین نیز موید این ادعا است. حسابرس قانونی شرکت صبا تامین در یک بند از گزارش حسابرسی خود تاکید کرده است: «صورت وضعيت مالي تلفيقي گروه صبا تامین شامل داراييها و بدهي‏هاي شرکتهاي فرعي و وابسته به شرکت سرمايه‏گذاري صدر تامين (شرکت فرعي) بوده که برخلاف استانداردهاي حسابداري داراييها و بدهي هاي شرکتها مزبور در زمان تحصيل به ارزش منصفانه ارزشيابي نگرديده است. با توجه به موارد مزبور تعديل حسابها ضروري است امّا تعيين مبلغ آن در حال حاضر به دليل عدم دسترسي به ارزش منصفانه داراييها و بدهي‏هاي قابل شناسايي در زمان تحصيل، براي اين سازمان امکانپذير نمي باشد.»

معنای این بند حسابرس این است که ارزش خالص دارایی‌های صبا تامین به قیمتی منصفانه و درست و واقعی، محاسبه نشده و در نتیجه قیمت‌گذاری اولیه سهام که بر اساس درصدی از ارزش دارایی‌ها صورت می‌گیرد، عددی واقعی و صحیح نیست.

همچنین سازمان حسابرسی تاکید کرده است: «صورتهاي مالي تلفيقي گروه شامل صورتهاي مالي شرکتهاي فرعي توسعه معادن طلاي کردستان، توسعه معادن پارس تامين، شرکت خدمات بيمه تامين آتيه (در حال تصفيه) و شرکت ايپيکو بوده که صورتهاي مالي حسابرسي شده شرکتهاي مزبور براي دوره مورد گزارش ارائه نگرديده است. همچنين مستندات مربوط به نحوه محاسبه برخي از اقلام صورت جريان‏هاي نقدي گروه ارائه نشده است. با توجه به مراتب مزبور آثار تعديلات احتمالي بر صورتهاي مالي گروه براي اين سازمان مشخص نمي باشد.»

علت گران فروشی سهام صبا تامین چیست؟

در مورد عرضه اولیه صبا تامین دو اتفاق به صورت توامان رخ داده است. از یک سو درصد خالص ارزش دارایی‌ها افزایش داده شده است و از سوی دیگر بنا به تاکید صریح حسابرس قانونی دارایی‌ها و بدهی‌های گروه صبا تامین به ارزش منصفانه و درست، محاسبه نشده است.

این بود وعده شفافیت شریعتمداری و وزارت کار؟

به راستی علت این گران فروشی در قیمت‌گذاری ارزش اولیه سهام صبا تامین چیست؟ چرا این سهم به قیمتی بالاتر به خریداران، عرضه شده و وزارت کار از این رهگذر یک هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان به جیب زده است؟ آیا این سوءاستفاده آشکار از فضای روانی این روزهای بورس نیست؟ در حالی که به دلیل فضای روانی موجود در ماه‌های اخیر، شاهدیم تعداد بسیار زیادی کد اولی (در اصطلاح بورسی: پسر واکسی‌ها) به بورس هجوم آورده‌اند. آیا درست است وزارت کار و شخص آقای شریعتمداری که ادعای شفافیت دارد، با سوء استفاده از این فضا و با گران‌فروشی در قیمت عرضه اولیه و اتخاذ روش‌های غیرشفاف، هزاران میلیارد تومان به جیب بزند؟ پولی که به احتمال زیاد بخش قابل توجهی از آن خرج هزینه‌های بوروکراتیک این وزارتخانه عریض و طویل خواهد شد.

در «نفت خبر» در روزهای آینده در این خصوص بیشتر خواهیم نوشت.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false