×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
یک استیضاح و چند نکته

به گزارش گروه رسانه‌ای نفت خبر به نقل از کانال تلگرامی از نفت چه خبر،

۱- احمد امیرآبادی نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به اینکه در حال حاضر پتروشیمی‌ها مواد اولیه کارخانه‌ها را به درستی تأمین نمی‌کنند، لذا تعدادی از نمایندگان گفته‌اند که دوباره می‌خواهند استیضاح وزیر نفت را پیگیری کنند.

۲- فروهر دبیر انجمن تولیدکنندگان آب معدنی در این‌ باره به نفت خبر گفت: «تعداد خریداران پریفرم در بورس کالا از دو سه ماه پایانی سال گذشته تا کنون افزایش غیر معمولی پیدا کرده است. برخی از افراد که در چند سال اخیر هیچ فعالیتی در این حوزه نداشته اند دوباره کد‌های خود را فعال کرده اند. امروز خود مسئولین بورس کالا معتقد هستند که تعداد کدهای وارد شده به موضوع طبیعی نبوده است. بسیاری از شرکت‌هایی که تاکنون تعطیل شده بودند و اصولا فعالیتی در چند سال اخیر نداشته‌اند، مجددا کد‌های خود در بورس کالا را فعال کرده‌اند.»

۳- احمد مهدوی، دبیر کل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی گفت: برای حل مشکل مذکور قرار شده است سایت بهین‌یاب رصد شود و به افرادی که مالیات و بیمه پرداخت می‌کنند و مصرف برق دارند مواد اولیه فروخته شود. مشخص است فردی که مواد اولیه را دریافت کرده است تا کالای نهایی تولید کند اما نه مالیت پرداخت کرده و نه برق مصرف کرده است، از مواد اولیه کالا تولید نکرده بلکه جنس را در بازار به فروش رسانده است.

۴- نفت خبر دو ماه پیش در این مورد نوشت: تقصیرات بروز اشکال در فرایند فروش مواد اولیه بطری پلاستیکی اما تماماً متوجه مسئولین بورس کالا نیست. بر اساس شواهد سامانه « بهین یاب» در وزارت صنعت، معدن و تجارت وظیفه اصلی کنترل فعالیت واحد‌های صنعتی و نحوه ورود آنها به بورس کالا را بر عهده دارد. واحد‌های صنعتی موظف به تکمیل بخش‌های مختلف این سامانه و ارائه اطلاعات دقیق از نحوه فعالیت، موجودی انبار، آمار تولید و مباحثی از این قبیل هستند. با وجود این سامانه، که زیر مجموعه وزارت صنعت محسوب می شود، هنوز مشخص نیست که کد‌های مربوط به موسسات غیر فعال در سال‌های گذشته، چگونه در چند ماه اخیر دوباره فعال شده اند؟

۵- بر اساس گزارش های رسمی وزارت نفت اختیار ۹.۲۱% سهام پتروشیمی ها را در اختیار دارد. به میزان ۹.۱۶% سهام نیز در اختیار نیروهای مسلح است که از طریق صندوق ها و هلدینگ های مختلف آن محقق شده است. از طرفی وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی از طریق صندوق بازنشستگی کشوری، بانک رفاه، شستا و… اختیار ۸.۱۷% از صنعت پتروشیمی را در دست دارد. سهام عدالت نیز که از طریق دولت مدیریت می شود، ۷.۶۲% سهام صنعت پتروشیمی ایران را تحت کنترل دارد….. این بدان معنا است که وزارت نفت اختیاردار اصلی صنعت پتروشیمی کشور نیست.

۶- پرسش اصلی این است که آیا استیضاح کنندگان از آنچه در ماه های اخیر در بورس کالا گذشته، ماجرای کدهای فعال شده توسط سامانه بهین یاب و اختیارات وزارت نفت در حل این موضوع خاص بی اطلاع هستند؟ و یا می خواهند از مسیرهای فرعی مقاصد دیگر را پیگیری کنند؟

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false