×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
یک هفته با نفت در مطبوعات/ دل آشوبان با خودشان چند چندند؟

به گزارش گروه رسانه ای نفت خبر به نقل از کانال تلگرامی ار نفت چه خبر، نام دکتر محمد مصدق، با ملی شدن نفت ایران پیوند خورده و همواره، خالی بودن نام مصدق در خیابانهای تهران احساس می شد. هرچند شاید اگر نام معبر یا میدانی دیگر به مصدق تغییر می یافت بهتر بود. چراکه همین حالا هم خیلی ها به خیابان کارگر، امیرآباد می گویند و البته این موضوع هم دستمایه انتقاد قرار گرفت که چرا تنها زور تغییردهندگان نام، به کارگر رسید که کاریکاتوری هم با همین مضمون در روزنامه “ابتکار” منتشر شد. اما در مجموع، بسیاری از این طرح حمایت کردند. شاید تیتر “قانون” در این مورد در بین روزنامه ها متفاوت تر بود : “قرارمان فاطمی،تقاطع مصدق”. هرچند “جوان” با یک روز تاخیر، به انتقاد از این اقدام پرداخت و در مطلبی با عنوان “کاشت نهال کم کاری زیر تابلوی مصدق” مدعی شد : “بازخوانی کارنامه هفت ماهه شورای شهر نشان می دهد پرت کردن اذهان از بیکاری این شورا هرازچندگاهی نیاز به شانتاژ و فضاسازی رسانه ای دارد.”

یکشنبه، خبرهای دومین کنگره و نمایشگاه بین المللی اکتشاف هم در صفحه اول برخی روزنامه ها بازتاب یافت. “جمهوری اسلامی” به نقل از معاون امور بین الملل وزیر نفت تیتر زد : “ایران روزانه ۲٫۶ میلیون بشکه نفت صادر می کند.” “اطلاعات” یک تیتر کلی انتخاب کرد : “پیشبینی افزایش ۱۰ درصدی ذخایر قطعی نفت ایران.””هدف و اقتصاد” به نقل از مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران تیتر زد : ” سه قرارداد نفتی در آستانه امضای نهایی”.

دوشنبه سخنان وزیر نفت در حاشیه نخستین دوره جایزه سرآمدی و بهبود مستمر صنعت نفت بازتاب یافت. زنگنه درباره فرزاد بی گفته بود که پیشرفت خوبی با هندی ها داشته ایم. او برگزاری آزمون استخدامی نفت در سال ۹۶ را هم منتفی اعلام کرد و درباره استخدام آبدارچی به عنوان مدیرعامل یا عضو هیات مدیره یکی از شرکتهای زیرمجموعه نفت هم که توسط منتقدان دولت بویژه روزنامه کیهان پیگیری می شد گفت : “این موضوع را می توان به صورت حقوقی پیگیری کرد. کدام آبدارچی؟” هرچند که سخنان وزیر نفت در کیهان سانسور شد!

“بازی وزارت نفت در زمین خوشبختی عربستان” عنوان گزارش چهارشنبه “جوان” بود که نوشت : درحالیکه عربستان سعودی در حال افزایش برداشت گاز از میادین گازی مشترک خود با ایران است وزارت نفت همچنان درگیر یک شرکت هندی است و تعلل برداشت از این میدان را به ۱۷ سال افزایش داد.” البته گزارش، چندان فنی و دقیق نیست و رویکرد سیاسی دارد. استفاده از جملاتی همچون “وزارت نفت در حال استراحت است” یا عدم بیان اختلافات ایران و هند برای انعقاد قرارداد، نشاندهنده رویکرد سیاسی گزارش است.

همین روز، “دنیای اقتصاد” گزارش با عنوان “دو نسل نفتی پشت یک میز” درباره دیدار اعضای اوپک به عنوان تولیدکنندگان سنتی با تولیدکنندگان شیل به عنوان نسل جدیدی از عرضه کنندگان نفت منتشر کرد.نارضایتی اوپک از شیل و رضایت شیل از بازار نفت، در این گزارش موردتوجه قرار گرفته بود و البته تمایل اوپک برای همکاری با شیل.

پنجشنبه “قانون” در گزارشی با عنوان “نبض صادرات غیرنفتی در دست قیمت نفت” نوشت : “افتخار برخی دولتمردان، نام بردن از میزان صادرات غیرنفتی است؛ درحالی که بخش عظیمی از صادرات غیرنفتی مربوط به پتروشیمی و میعانات گازی می‌شود که چندان جای افتخار ندارد.” اين گزارش ادامه داده : ” انتقادی که همیشه مطرح بوده، مربوط به احتساب صادرات صنایع پتروشیمی و میعانات گازی با عنوان صادرات غیر نفتی است که عملیات خاصی بر آن صورت نمی‌گیرد و به نوعی به صورت خام صادر می‌شوند. بنابراین دولتمردان نباید خود را فریب بدهند و کالاهای وابسته به نفت را جزو صادرات غیرنفتی به حساب بیاورند. مدتی قبل نیز نایب رییس اول کمیسیون توسعه صادرات اتاق ایران با تاکید بر اهمیت صنعت پتروشیمی در توسعه صادرات غیرنفتی اظهارکرد: باید قبول کرد که ایران یک کشور نفتی است و پایه صادرات برخی کالاها نفت بوده اما آنچه اهمیت دارد، افزایش ارزش افزوده و تکمیل زنجیره ارزش در این کالاهاست و ره آورد تکمیل زنجیره ارزش به ویژه درصنعت پتروشیمی می تواند سهم مناسبی در توسعه صادرات داشته باشد.”

پنجشنبه، “کیهان” هم یک تیتر جالب زد : ” با وجود اقدامات خصمانه دولت فرانسه علیه ایران مطرح شد؛ بلومبرگ : توتال سود سرشاری از ایران به جیب می زند.” جالب است که دل آشوبان از یک سو بابت تاخیر در انعقاد قراردادهای نفتی از دولت انتقاد می کنند و از سوی دیگر نگران سود سرشار خارجی ها در صورت سرمایه گذاری در ایران هستند! دلواپسان با خودشان چند چندند؟!

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false