×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
۳ سناریو برای آینده بازار نفت

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از ریگ زون، موسسه آی اچ اس مارکت، در گزارشی سه سناریو محتمل درباره آینده بازار نفت را به تصویر کشیده است. در نخستین سناریو، که آن را سناریوی احیای تقاضا برای نفت و آتش بس بر سر جنگ قیمت نامیده اند میان عربستان و روسیه آتش بس نفتی برقرار شده و تقاضا برای نفت تا اندازه‌ای بهبود پیدا می‌کند.

این سناریو می گوید توافق میان مسکو و ریاض تا اندازه‌ای باعث ایجاد توقف در تولید خواهد شد اما میزان تولید همچنان بالاتر از سطحی خواهد بود که در ابتدای سال ۲۰۲۰ وجود داشت. این گزارش می افزاید که در قالب سناریو نخست، میزان تقاضا برای نفت در سه ماهه سوم سال جاری بهبود پیدا کرده و قیمت نفت به کانال ۴۰ تا ۵۰ دلاری باز خواهد گشت.

سناریو دوم وخیم ترین حالت برای نفت را تصویر کرده است. این سناریو که نام «تداوم کاهش برای نفت و نبود توقف تولید» ید می کشد، می ‌گوید که وضعیت کنونی در شدیدترین حالت اش در آینده ادامه خواهد یافت و در اثر آن تقاضا برای نفت به میزان پنج میلیون بشکه در روز کاهش پیدا می کند.

در این سناریو، قیمت نفت به پایین ترین سطح خود خواهد رسید و همچنین این کاهش قیمت تا اندازه ای خواهد بود که تولید نفت شل در آمریکا را از وضعیت مقرون به صرفه خارج می کند.

سناریو سوم بهترین حالت برای بازار نفت را تصویر کرده و آن را «احیای فوری تقاضا برای نفت» نامیده است. بر اساس این سناریو تقاضا برای نفت در میانه سال جاری مناسب خواهد شد و قیمت در اثر ایجاد محدودیت بر تولید نفت در قالب بلوک اوپک پلاس افزایش قابل توجهی پیدا می کند.

این گزارش می‌گوید ادامه وضعیت جاری به شدیدترین عرضه نفت در سطح جهان منجر خواهد شد چراکه تداوم جنگ قیمت میان دو تولید کننده بزرگ نفت در جهان در کنار شدت رکود اقتصادی در اثر گسترش ویروس کرونا باعث خواهد شد که در شش ماهه نخست سال جاری بازار نفت با ۸۰۰ میلیون بشکه نفت روبروش باشد. به همین دلیل این موسسه پیش‌بینی کرده است که به احتمال فراوان بازار نفت در نیمه نخست سال ۲۰۲۰ بدترین وضعیت را به چشم خواهد بود.

این گزارش می افزاید که اگرچه بهبود مناسبات نفتی میان عربستان و روسیه همچنان محتمل است اما در عوض تاکید دارد که آینده قیمت نفت همچنان مبهم است. آی اچ اس پیش یبنی کرده که قیمت نفت برنت در سال های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ به ترتیب ۴۱ و ۴۸ دلار خوداهد بود.

براساس آنچه که وبسایت اوپک پلاس می گوید قرار است جدیدترین نشست این بلوک نفتی در اوایل ماه ژوئن برگزار شود اما هنوز مشخص نیست که واقعا این نشست برگزار شود چرا که روسیه و عربستان هیچ تمایلی برای مذاکره از خود نشان نداده اند. در نتیجه نباید به پیش بینی آی اچ اس مبنی بر وخیم تر شدن بازار نفت تردیدی داشت.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false