×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
۴۵۰ هزار شغل از دست رفته؛ بهای گذار از نفت و گاز در کانادا

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از رویترز، برنامه دولت کانادا برای رسیدن و استفاده از انرژی های سبز تا سال ۲۰۵۰ باعث می‌ شود تا رقمی در حدود ۴۵۰ هزار نفر از شاغلان عرصه نفت و گاز در این کشور شغل خود را از دست داده و در نتیجه به سایر مشاغل مراجعه کنند.
کانادا تلاش می کند تا سال ۲۰۵۰ انرژی های فسیلی را با انرژی های سبز و تجدیدپذیر جایگزین کنند و به این ترتیب شاغلان این عرصه چاره‌ای ندارند جز آن که به فکر پیدا کردن مشاغل جدیدی باشند.
البته دولت ها که بر اساس اهداف تعیین شده در موافقتنامه تغییرات اقلیمی موظف شده اند که زمینه های گذار از انرژی های فسیلی به انرژی های تجدیدپذیر را محقق کنند تعهد دیگری نیز پذیرفته اند که در این مسیر شاغلان در عرصه گاز و نفت را فراموش نکنند.
با وجود این تحلیلگران معتقدند با توجه به حجم بالای شاغلان عرصه نفت و گاز پیدا کردن مشاغل جدید برای آن ها کار آسانی نخواهد بود.
در عین حال برخی دیگر از تحلیلگران معتقدند که حرکت کشورها به سمت انرژی های سبز و تجدیدپذیر بیشتر از آنکه شغل های قبلی را از بین ببرد پدید آورنده شغل‌ های جدید خواهد بود.
به گفته این تحلیلگران تدارک انرژی های سبز و تجدیدپذیر به دلیل این که با تنوع و پیچیدگی های مختلفی روبرو است باعث می شود تا استخدام افراد بیشتری ضروری شود. این افراد البته برای استخدام در این بخش ها نیاز به مهارت های لازم دارند که کارفرمایان باید خود را متعهد به ارائه این آموزش ها بدانند.
موسسه تی دی اکونومیکز در گزارشی در این زمینه نوشته است که این مفروض اقتصادی که کارفرمایان باید همیشه از کارگران آموزش دیده که به خوبی موضوع کار را می شناسند استفاده کنند، همیشه مفروض درست و معتبری نیست.
یکی دیگر از معضلاتی که گذار از انرژی‌ های فسیلی به انرژی های سبز در پی خواهد داشت پذیرش این موضوع از سوی جوامع خواهد بود. در گزارش موسسه تی دی اکونومیکز آمده است که این گذار در جوامع کوچک که به صنایع نفت و گاز وابستگی بیشتری دارند با دشواری های مضاعفی مواجه خواهد بود.
برای مثال در نواحی همچون کول لیک در ایالت آلبرتا که ۲۵ تا ۳۰ درصد مشاغل به صورت مستقیم با صنایع نفت و گاز مرتبط هستند گذار به انرژی های تجدید پذیر می تواند مشکلات بیشتری را به همراه داشته باشد و به همین دلیل باید تمرکز بیشتری بر این نواحی داشت. دراین گزارش آمده است دولت در فرایند گذار به انرژی های تجدید پذیر باید حمایت‌های بیشتری از این مناطق به عمل آورد.

true
برچسب ها : ,
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false