×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
۱۵ کشور کنترل‌کننده نفت جهان (قسمت سوم)

۸٫ امارات متحده عربی
ذخایر اثبات شده: ۹۷٫۸ میلیارد بشکه ( ۵٫۸ درصد از کل ذخایر جهان)
تولید روزانه نفت در سال ۲۰۱۷: ۳٫۹ میلیون بشکه
تغییرات ۵ ساله تولید نفت: مثبت ۱۴٫۷ درصد
سرانه تولید ناخالص داخلی: ۷۴ هزار و ۳۵ دلار
امارات متحده عربی یکی از اعضای اوپک است که ۵٫۸ درصد ذخایر اثبات شده نفت جهان را در مرزهای خود دارد. همچنین اقتصاد این کشور نیز مانند اکثر اعضای این لیست تا حد زیادی به نفت متکی است تا جایی که صادرات ۱۴۲ میلیارد دلاری‌اش در سال ۲۰۱۷ را درآمد نفت تشکیل می‌دهد.
از سوی دیگر، در حالی که احتمال می‌رود هیچ ذخیره نفتی دیگری در این کشور کوچک کشف نشود، امارات متحده عربی با استفاده از تکنیک‌های پیشرفته بازیابی شرایطی را فراهم آورده تا تبدیل به یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان نفت جهان شود.
۷٫ کویت
ذخایر اثبات شده: ۱۰۱٫۵ میلیارد بشکه ( ۶ درصد از کل ذخایر جهان)
تولید روزانه نفت در سال ۲۰۱۷: ۳ میلیون بشکه
تغییرات ۵ ساله تولید نفت: منفی ۴٫۵ درصد
سرانه تولید ناخالص داخلی: ۷۲ هزار و ۹۶ دلار
کویت، عضو دیگری از اوپک، کشور کوچکی است در خلیج‌فارس که با عراق و عربستان، دو کشور دیگر در این لیست، مرز مشترک دارد. این کشور یکی از هفت که کشور جهان است که ذخیره بالای ۱۰۰ میلیارد بشکه نفت دارند.
کویت در آگوست ۱۹۹۰ به دلیل داشتن ثروت نفتی از سوی عراق مورد حمله قرار گرفت. این امر باعث شد تا عراق در طول هفت ماهی که کویت را اشغال کرده بود ۲۰ درصد عرضه نفت جهان را به اختیار خود درآورد. پیش از حمله عراق، کویت حدود ۱۰۴ بشکه نفت در روز تولید می‌کرد که بالاترین نرخ تولید در حدود یک دهه بود.
اما در سال ۱۹۹۱، سال پس از حمله و اشغال توسط عراق این میزان به ۱۸۵ هزار بشکه در روز کاهش یافت که کمترین میزان تولید در تاریخ این کشور است. در حال حاضر کویت یک کشور مستقل با تولید حدود ۳ میلیون بشکه نفت در روز به شمار می‌آید.
۶٫ روسیه
ذخایر اثبات شده: ۱۰۶٫۲ میلیارد بشکه ( ۶٫۳ درصد از کل ذخایر جهان)
تولید روزانه نفت در سال ۲۰۱۷: ۱۱٫۳ میلیون بشکه
تغییرات ۵ ساله تولید نفت: مثبت ۵٫۶ درصد
سرانه تولید ناخالص داخلی: ۲۵ هزار و ۷۶۳ دلار
روسیه بزرگ‌ترین کشور جهان به لحاظ وسعت جغرافیایی است و بیش از ۱۰۶ میلیارد بشکه ذخیره نفت اثبات شده در مرزهای این کشور قرار داد. به موازات ایالات‌متحده آمریکا و عربستان سعودی این کشور یکی از سه کشور جهان با تولید روزانه بالای ۱۰ میلیون بشکه نفت به شمار می‌رود. اما این دو ویژگی باعث نشده تا اقتصاد روسیه کمتر از برخی کشورها به نفت وابسته باشد و بیش از نیمی از ۳۴۱ میلیارد دلار صادرات این کشور در سال ۲۰۱۷ را نفت تشکیل داده است.
در نتیجه تحریم‌های آمریکا در سال ۲۰۱۴ و پس از آن به اقتصاد بیش از حد وابسته روسیه به نفت آسیب زیادی وارد کرد. این تحریم‌ها به دلیل حمله روسیه به شبه جزیره کریمه اعمال شدند و به صورت خاصی صنایع انرژی این کشور را هدف قرار دادند.
۵٫ عراق
ذخایر اثبات شده: ۱۴۸٫۸ میلیارد بشکه ( ۸٫۸ درصد از کل ذخایر جهان)
تولید روزانه نفت در سال ۲۰۱۷: ۴٫۵ میلیون بشکه
تغییرات ۵ ساله تولید نفت: مثبت ۴۶٫۸ درصد
سرانه تولید ناخالص داخلی: ۱۶ هزار و ۹۳۵ دلار
عراق بر روی حدود ۱۴۸٫۸ میلیارد بشکه نفت یعنی حدود ۹ درصد از ذخایر شناخته شده جهان قرار دارد. عراق بیش از بسیاری از کشورهای عضو اوپک به نفت و ابستگی دارد و در سال ۲۰۱۷ نفت خام حدود ۹۵ درصد از صادرات ۶۰٫۸ میلیارد دلاری این کشور را به خود اختصاص داده است.
این کشور در سال‌های اخیر روند شدید افزایشی در تولید داشته و تولیدش در نیم دهه اخیر از ۳٫۱ میلیون بشکه در روز به ۴٫۵ میلیون رسیده است، یک جهش تقریبا ۵۰ درصدی.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false