×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
۱۵ کشور کنترل‌کننده نفت جهان (قسمت چهارم)

از آن‌جا که نفت هم‌چنان کالایی بسیار استراتژیک محسوب می‌شود و تا حدود زیادی در معادلات بین‌المللی تعیین کننده به شمار می‌آید در سلسله گزارشی به معرفی کشورهای کشورهای کنترل‌کننده نفت جهان پرداختیم. این مطلب آخرین قسمت از این مجموعه گزارش است که به چهار کشور اصلی دارنده ذخایر نفت جهان می‌پردازد.
۴٫ ایران
ذخایر اثبات شده: ۱۵۷٫۲ میلیارد بشکه (۹٫۳ درصد از کل ذخایر جهان)
تولید روزانه نفت در سال ۲۰۱۷: ۵ میلیون بشکه
تغییرات ۵ ساله تولید نفت: مثبت ۳۰٫۴ درصد
سرانه تولید ناخالص داخلی: ۲۰هزار و ۸۵۵ دلار
ایران، عضو بنیان‌گذار اوپک، یکی از چهار کشور دنیا است که بیش از ۱۵۰ میلیارد بشکه نفت را کنترل می‌کند. این کشور حتی با متوقف کردن تولید روزانه حدود پنج میلیون بشکه نفت، از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان جهان به شمار می‌رود. کل عملیات اکتشاف و تولید نفت در ایران توسط شرکت ملی نفت این کشور اداره می‌شود.
اگرچه تولید نفت ایران در بین سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۷ حدود ۳۰٫۴ درصد افزایش داشته است اما این روند ادامه نیافته است. پنج کشور چین، هند، ژاپن، کره جنوبی و ترکیه که پیش‌ازاین از تحریم‌های نفتی آمریکا معاف شده بودند طی دوره جدید تحریم‌ها از خرید نفت ایران منع شده‌اند. این سیاست جدید که به منظور قطع منابع مالی تهران طراحی شده است می‌تواند تولید نفت در ایران را تا روزانه حداقل نیم میلیون بشکه کاهش دهد.
۳٫ کانادا
ذخایر اثبات شده: ۱۶۸٫۹ میلیارد بشکه (۱۰ درصد از کل ذخایر جهان)
تولید روزانه نفت در سال ۲۰۱۷: ۴٫۸ میلیون بشکه
تغییرات ۵ ساله تولید نفت: مثبت ۲۹٫۲ درصد
سرانه تولید ناخالص داخلی: ۴۶ هزار و ۵۱۰ دلار
دومین کشور بزرگ جهان به لحاظ مساحت، کانادا، سومین کشور کنترل‌کننده ذخایر نفت در جهان نیز محسوب می‌شود. علی‌رغم وجود منابع غنی انرژی در این کشور، کانادا از اقتصاد متنوعی برخوردار است و نفت کمتر از ۲۰ درصد از ۳۷۷ میلیارد دلار صادرات این کشور در سال ۲۰۱۷ را به خود اختصاص داده است.
تولید نفت در کانادا طی نیم دهه گذشته ۲۹٫۲ درصد صعود داشته و این کشور در سال ۲۰۱۷ به رکورد تولید روزانه ۴٫۸ میلیون بشکه دست پیدا کرده است. شرکت‌های خصوصی بزرگ نفتی در کانادا سانکور، سین‌کرود، نچرال ریسورس لیمیتد و امپریال اویل هستند.
۲٫ عربستان سعودی
ذخایر اثبات شده: ۲۶۶٫۲ میلیارد بشکه ( ۱۵٫۷ درصد از کل ذخایر جهان)
تولید روزانه نفت در سال ۲۰۱۷: ۱۲ میلیون بشکه
تغییرات ۵ ساله تولید نفت: مثبت ۲٫۷ درصد
سرانه تولید ناخالص داخلی: ۵۳ هزار و ۸۹۳ دلار
در عربستان ۲۶۶٫۲ میلیارد بشکه نفت ارزشمند وجود دارد. این کشور از لحاظ ذخایر اثبات شده نفت در جهان رتبه دوم در دنیا و رتبه اول در اوپک را دارد. همچنین عربستان دومین تولید کننده نفت در دنیا با ۱۲ میلیون بشکه در روز و بعد از آمریکا محسوب می‌شود.
عربستان سعودی به شدت به صنعت نفت خود وابسته است و بیش از ۷۵ درصد از درآمد صادرات ۱۷۰ میلیارد دلاری خود در سال ۲۰۱۷ را از نفت به دست آورده است. افت قیمت نفت در سال ۲۰۱۴ به اقتصاد این کشور آسیب زیادی رساند و تولید ناخالص داخلی را در بین سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ تا حدود ۱۴٫۷ درصد کاهش داد.
عربستان سعودی به دلیل داشتن این حجم از ذخیره نفتی، علی‌رغم نقض مکرر حقوق بشر و فشارهای تحمیل شده توسط چندین اتفاق در سطح بین‌الملل از جمله ملیت سعودی ۱۵ نفر از هواپیما ربایان یازده سپتامبر، متحد استراتژیک ایالات‌متحده است.
۱٫ونزوئلا
ذخایر اثبات شده: ۳۰۳٫۲ میلیارد بشکه ( ۱۷٫۹ درصد از کل ذخایر جهان)
تولید روزانه نفت در سال ۲۰۱۷: ۲٫۱ میلیون بشکه
تغییرات ۵ ساله تولید نفت: منفی ۲۲ درصد
سرانه تولید ناخالص داخلی: نامشخص
ونزوئلا، کشوری با اقتصاد فروپاشیده و بحران سیاسی شدید، بیش از هر کشور دیگری در دنیا ذخایر نفتی اثبات شده دارد، نزدیک به ۱۸ درصد از کل ذخایر جهان. اقتصاد این کشور به شدت به نفت وابسته است و درآمد حاصل از صادرات نفت بیش از ۹۰ درصد از درآمدهای صادراتی این کشور آمریکای جنوبی را تشکیل می‌دهد.

بحران کنونی این کشور تا حدی نتیجه کاهش قیمت جهانی نفت و هزینه‌ کردن درآمدهای نفتی در خدمات اجتماعی به جای سرمایه‌گذاری مجدد در زیرساخت‌های استخراج نفت است. با توجه به قدیمی بودن پالایشگاه‌ها و ابزارهای استخراج، تولید در ونزوئلا در سال ۲۰۱۷ روانه حدود ۲٫۱ میلیون بشکه بوده که ۲۲ درصد نسبت به ۵ سال گذشته کاهش داشته و بسیار کمتر از تولید ۳٫۸ میلیون بشکه‌ای ونزوئلا در سال ۱۹۷۰ است.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false