×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
۱۵ کشور کنترل کننده نفت جهان  (قسمت اول)

مروری بر بررسی آماری بی.پی از انرژی جهانی در سال ۲۰۱۸ نشان می‌دهد که ۱۵ کشور دارای بیش‌ترین ذخائر نفتی در جهان هستند. کشورهای این لیست در پنج قاره پراکنده‌اند و کنترل ۱۲٫۸ میلیارد تا ۳۰۳٫۲ میالیارد بشکه نفت را در دست دارند.
در بیش‌تر موارد، نفت یک مزیت اقتصادی برای کشورهای این لیست به شمار می‌آید و بسیاری از این کشورها به دلیل تولید عمده نفت در لیست پر حاصل‌ترین مناطق دنیا قرار می‌گیرند. از سوی دیگر اما اگر سو مدیریت وجود داشته باشد همین مزیت اقتصادی یک نفرین محسوب می‌شود. داشتن اقتصاد متنوع همیشه عاقلانه‌تر است اما با این حال اکثر کشورهای این لیست بیش از حد به ثروت حاصل از نفت متکی هستند. در نتیجه بسیاری از آن‌ها وقتی قیمت جهانی نفت در اواسط سال ۲۰۱۴ از ۱۱۵ دلار در هر بشکه به ۳۵ دلار در اوایل سال ۲۰۱۶ رسید، از مشکلات اقتصادی بسیاری رنج بردند. در یک مورد افراطی، وابستگی بیش از حد به نفت ماشه فروپاشی اقتصادی را در همان زمان کشید.
در این سلسله مطلب که محتوای اصلی آن در ماه می ۲۰۱۹ در وب سایت ۲۴٫۷ وال استریت (۲۴/۷ Wall St) منتشر شده است به معرفی این ۱۵ کشور خواهیم پرداخت.

۱۵٫ برزیل
ذخائر اثبات شده: ۱۲٫۸ میلیارد بشکه (۰٫۸ درصد از کل ذخائر جهان)
تولید روزانه نفت در سال ۲۰۱۷: ۲٫۷ میلیون بشکه
تغییرات ۵ ساله تولید نفت: مثبت ۲۷٫۵ درصد
سرانه تولید ناخالص داخلی: ۱۵هزار و ۵۵۳ دلار
برزیل یکی از دو کشور آمریکای جنوبی است که در این لیست قرار دارد. نفت خام و تصفیه شده حدود ۹ درصد از ۲۱۹ میلیارد دلار صادرات این کشور در سال ۲۰۱۷ را تشکیل می‌دهند. دو کشور چین و آمریکا اصلی‌ترین خریداران نفت خام و فرآورده‌های نفتی برزیل بوده‌اند. همچنین با وجود کاهش ۲٫۶ درصدی تولید نفت در آمریکای مرکزی و جنوبی، تولیدات برزیل ۲۷٫۵ درصد افزایش داشته است.
لازم به ذکر است که شرکت عمومی پتروبراوس، بزرگ‌ترین تولید کننده نفت در این کشور است که ۱۳ پالایشگاه از مجموع ۱۷ پالایشگاه این کشور را اداره می‌کند.

۱۴٫ قطر
ذخائر اثبات شده: ۲۵٫۲ میلیارد بشکه (۱٫۵ درصد از کل ذخائر جهان)
تولید روزانه نفت در سال ۲۰۱۷: ۱٫۹ میلیون بشکه
تغییرات ۵ ساله تولید نفت: منفی ۱٫۲ درصد
سرانه تولید ناخالص ملی: ۱۲۸ هزار و ۶۴۷ دلار
قطر یک کشور کوچک با حدود سه میلیون نفر جمعیت است، این جمعیت اندک و این حجم از ثروت نفتی موجب شده تا قطر در سال ۲۰۱۷ بالاترین سرانه تولید ناخالص ملی در جهان را دارا باشد. درآمد حاصل از نفت در این کشور به تامین مالی کارهای عمومی و خدمات کمک می‌کند. همچنین نفت بیش از ۸۰ درصد از ۵۲٫۳ میلیارد دلار صادرات قطر را در سال ۲۰۱۷ به خود اختصاص داده است.
نکته قابل توجه دیگر درباره قطر خروج این کشور از اوپک در سال ۲۰۱۹ است. به گفته مقامات قطر این تصمیم استراتژیک برای خروج از این سازمان بین دولتی با توجه به کاهش نفوذ جهانی اوپک، اتخاذ شده است.

۱۳٫ چین
ذخائر اثبات شده: ۲۵٫۷ میلیارد بشکه ( ۱٫۵ درصد از کل ذخائر جهان)
تولید روزانه نفت در سال ۲۰۱۷: ۳٫۸ میلیون بشکه
تغییرات ۵ ساله تولید نفت: منفی ۷٫۴ درصد
سرانه تولید ناخالص ملی: ۱۶ هزار و ۸۴۲ دلار
چین با حدود ۳٫۷ میلیون مایل مربع، چهارمین مساحت بزرگ دنیا را به خود اختصاص داده است. همچنین چین بیش‌ترین جمعیت دنیا را دارد و در نتیجه بیش از هر کشور دیگری در جهان به غیر از آمریکا به نفت برای رفع نیاز به انرژی وابسته است. این کشور تنها در سال ۲۰۱۷ ۶۰۸ میلیون تن نفت سوزانده است.
با توجه به حجم بالای تقاضای داخلی چین علی‌رغم تولید خود یک وارد کننده نفت به شمار می‌رود. نفت در سال ۲۰۱۷ بیش از ۱۰ درصد از واردات ۱٫۵ تریلیون دلاری این کشور را به خود اختصاص داده است. این کشور نفت خود را به ترتیب از عربستان، ایران، عراق و دیگر کشورهای خاورمیانه تامین می‌کند.
متصدیان اصلی صنایع سوخت‌های فسیلی این کشور شرکت‌های دولتی سینوپک و سی.ان.پی.سی، دو شرکت بزرگ جهانی در حوزه نفت هستند.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false