×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
۱۵ کشور کنترل کننده نفت جهان (قسمت دوم)

مترجم: سعیده شیرانی
به گزارش گروه انرژی نفت خبر، مروری بر بررسی آماری بی.پی از انرژی جهانی در سال ۲۰۱۸ نشان می‌دهد که ۱۵ کشور دارای بیش‌ترین ذخایر نفتی در جهان هستند. کشورهای این لیست در پنج قاره پراکنده‌اند و کنترل ۱۲٫۸ میلیارد تا ۳۰۳٫۲ میلیارد بشکه نفت را در دست دارند.

۱۲٫ قزاقستان
ذخایر اثبات شده: ۳۰ میلیارد بشکه (۱٫۸ درصد از کل ذخایر جهان)
تولید روزانه نفت در سال ۲۰۱۷: ۱٫۸ میلیون بشکه
تغییرات ۵ ساله تولید نفت: مثبت ۱۰٫۲ درصد
سرانه تولید ناخالص داخلی: ۲۶ هزار و ۴۹۱ دلار
قزاقستان کشوری است با وسعت حدود یک‌میلیون مایل مربع، یعنی تقریباً به اندازه اروپای غربی. بخش اعظم از این سی میلیارد بشکه ذخیره اثبات شده در منابع غربی این کشور قرار دارند. همچنین در سال ۲۰۱۷ بیش از نیمی از صادرات ۴۴٫۱ میلیارد دلاری قزاقستان را نفت تشکیل داده است. این کشور طی سال‌های اخیر روندی افزایشی در تولید نفت داشته به طوری‌که در سال ۲۰۱۷ نسبت به پنج سال قبل حدود ۱۰ درصد تولید خود را افزایش داده است.
۱۱٫ نیجریه
ذخایر اثبات شده: ۳۷٫۵ میلیارد بشکه ( ۲٫۲ درصد از کل ذخایر جهان)
تولید روزانه نفت در سال ۲۰۱۷: ۲ میلیون بشکه
تغییرات ۵ ساله تولید نفت: منفی ۱۷٫۶ درصد
سرانه تولید ناخالص داخلی: ۵ هزار و ۸۸۷ دلار
نیجریه کنترل ۳۷٫۵ میلیارد بشکه نفت را در دست دارد و دومین کشور از لحاظ میزان ذخایر نفت در آفریقا به شمار می‌رود. همچنین به طور متوسط روزانه دو میلیون بشکه نفت تولید می‌کند که بیش‌ترین میزان در آفریقا است. بر اساس برآوردهای ای.آی. ای (EIA) با وجود جایگاه نیجریه به عنوان سردمدار تولید نفت در آفریقا، اختلال در زنجیره تامین نفت در این کشور که به دلایلی مانند سرقت و یا زیرساخت‌های آسیب دیده اتفاق می‌افتد، میزان تولید تا روزانه ۵۰۰ هزار بشکه نیز کاهش می‌یابد.
در سال ۲۰۱۷، نفت بیش از ۹۰ درصد صادرات این کشور عضو اوپک را تشکیل داده است.
۱۰٫ لیبی
ذخایر اثبات شده: ۴۸٫۴ میلیارد بشکه ( ۲٫۹ درصد از کل ذخایر جهان)
تولید روزانه نفت در سال ۲۰۱۷: ۸۶۵ هزار بشکه
تغییرات ۵ ساله تولید نفت: منفی ۴۲٫۷ درصد
سرانه تولید ناخالص داخلی: ۱۹ هزار و ۶۷۳ دلار
لیبی با در دست داشتن کنترل ۴۸٫۴ میلیارد بشکه ذخیره اثبات شده، غنی‌ترین کشور آفریقایی در حوزه نفت به شمار می‌رود. با این حال به دلایل متفاوت تولید نفت در لیبی نسبتا کم است. همچنین بی‌ثباتی سیاسی و درگیری‌ها به دنبال برکناری معمر قذافی در سال ۲۰۱۱ تولید نفت این کشور طی نیم دهه گذشته ۴۲٫۷ درصد کاهش‌یافته است. در واقع لیبی تنها کشور از این ۱۵ کشور است که تولید متوسط روزانه‌اش کمتر از یک‌میلیون بشکه است. با این حال نفت برای اقتصاد لیبی بسیار مهم است تا جایی که در سال ۲۰۱۷ این ماده بیش از ۹۵ درصد صادرات ۱۶٫۱ میلیارد دلاری این کشور را تشکیل داده است.
۹٫ ایالات‌متحده آمریکا
ذخایر اثبات شده: ۵۰ میلیارد بشکه ( ۲٫۹ درصد از کل ذخایر جهان)
تولید روزانه نفت در سال ۲۰۱۷: ۱۳٫۱ میلیون بشکه
تغییرات ۵ ساله تولید نفت: مثبت ۴۶٫۶ درصد
سرانه تولید ناخالص داخلی: ۵۹ هزار و ۹۲۸ دلار
ایالات‌متحده چیزی نزدیک به سه درصد از کل ذخایر اثبات شده نفت جهان را در اختیار دارد. این کشور همچنین آمار بیش‌ترین تولید متوسط روزانه را نیز در بین کشورهای جهان به خود اختصاص داده است و به عبارت دیگر به طور متوسط روزانه ۱۴٫۱ درصد کل نفت تولیدشده در جهان متعلق به آمریکا است. بیش از یک‌سوم کل تولید نفت آمریکا را ایالت تگزاس بر عهده دارد.
علی‌رغم رتبه نهم جهان برای ذخایر اثبات شده، هیچ کشوری در جهان به اندازه آمریکا نفت مصرف نمی‌کند. این کشور برای پاسخگویی به نیازهای انرژی خود سالیانه ۹۱۳٫۳ تن نفت می‌سوزاند. حدود ۵۰ درصد بیش‌تر از چین که دومین مصرف‌کننده نفت در جهان است و جمعیت به مراتب بیش‌تری از آمریکا دارد.
نکته قابل توجه دیگر درباره آمریکا این است که نفت در سال ۲۰۱۷، حدود ۲٫۲ تریلیون دلار یعنی ۹ درصد از واردات آمریکا را به خود اختصاص داده است. هرچند نباید فراموش کرد که این کشور مقصد درآمد بسیاری از شرکت‌های بزرگ نفتی از جمله اکسون موبیل و شورون نیز هست.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false