×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
۳ فاکتور کلیدی تعیین قیمت نفت در سال ۲۰۲۰

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از اویل پرایس، از سه فاکتور به عنوان فاکتورهای کلیدی در تعیین و جهت‌دهی به قیمت نفت در سال ۲۰۲۰ می‌توان نام برد. بیونار تونهاگن، مدیر موسسه تحقیقات بازار ریستاد انرژی می‌گوید که اصولا توازن بازار نفت که نقش اصلی در تعیین قیمت در سال ۲۰۲۰ را برعهده دارد مبتی بر سه رکن است:
۱- نبود رکود جهانی
۲- ادامه توقف تولید اعضای اوپک
۳- آثار ناشی از مقررات سازمان بین‌المللی دریانوردی (ایمو) در سال ۲۰۲۰٫
این محقق می‌گوید که «بازارهای نفت می‌توانند همچنان از طریق ادامه توقف تولید اعضای اوپک دارای توازن باشند. همچنین مقررات سال ۲۰۲۰ ایمو نیز قادر به ایجاد تقاضای بیشتر برای نفت خام خواهد بود. ضمنا، برای این که مشتری لازم برای ۱ تا ۱٫۲ میلیون بشکه افزایش تولید نفت در روز وجود داشته باشد لازم است که اقتصاد جهانی به گونه‌ای جلو برود که تقاضا برای نفت کاهش پیدا نکند.»
آخرین گزارش‌ها نشان می‌دهد که بازار نفت این توانایی را دارد که در سال آینده و باقیمت‌های کنونی و حتی افزایش تولید نفتی که قرار است رخ بدهد به توازن برسد. اوپک در حالی قرار است در سال آینده به رقم ۳۰٫۱ میلیون بشکه نفت تولیدی در روز دست یابد که در سال جاری آن را به رقم ۲۹٫۵ میلیون کاهش داده بود. حتی عربستان این امکان را داشت که در عوض افزایش یا تثبیت قیمت، میزان تولید خود را پایین‌تر آورد.
البته باید توجه داشت که همه این‌ها منوط به آن است که اقتصاد جهانی وارد رکود نشده و تقاضا برای ۱٫۲ میلیون بشکه نفت بیشتر در روز نیز وجود داشته باشد. جنگ تجاری میان آمریکا و چین، یکی از عوامل مخرب برای رشد اقتصاد جهانی در سال آینده خواهد بود.
برای رسیدن به چنین نقطه‌ای لازم است که اعضای اوپک همچنان به توافق توقف تولید نفت وفادار باشند و این توافق را در سراسر سال ۲۰۲۰ نیز به اجرا درآورند. مضاف بر این که مقررات سخت‌گیرانه‌تر ایمو درباره بارگیری سوخت نیز می‌تواند تقاضا برای سوخت اصلی یعنی نفت را افزایش دهد. پیش‌بینی می‌شود این دو عامل بتواند به افزایش تقاضا به میزان ۱ میلیون بشکه در روز منجر شود.
اگر قرار نبود مقررات ایمو در سال آینده به اجرا درآید آن گاه اعضای اوپک مجبور بودند میزان تولید سال آینده خود را در سقف ۲۹٫۵ میلیون بشکه در روز که در سال ۲۰۱۹ آن را حفظ کرده بودند، باقی بمانند.
پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که میزان افزایش تولید از سوی کشورهای خارج از اوپک و همچنین روسیه به ۲ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۲۰ خواهد رسید. این رقم ۲۰۰ هزار بشکه کمتر از پیش‌بینی‌های قبلی است.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false