×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
۴ دلیل تردید تحلیل‌گران نسبت به عرضه عمومی آرامکو

به گزارش گروه انرژی نفت خبر به نقل از سی ان بی سی، سودآورترین کمپانی جهان روز یکشنبه اعلام کرد که قصد دارد در ماه دسامبر عرضه عمومی سهام خود را در بورس محلی عربستان آغاز کند. اما تحلیلگران به دلیل کمبود جزییات نسبت به این عرضه که قابلیت تبدیل شدن به بزرگترین عرضه عمومی دنیا را دارد، دلسرد هستند.

آن‌ها معتقدند دلایل بسیاری وجود دارد که موجب می‌شود تا سرمایه‌گذاران بین‌المللی احتیاط کنند.
کمبود جزییات
آرامکو روز یکشنبه ضمن اعلام خبر عرضه عمومی گفت که قیمت پیشنهادی نهایی، تعداد و درصد سهام برای فروش در پایان دوره ساخت کتاب مشخص خواهد شد. دفترچه راهنمای عرضه عمومی سهام این شرکت در تاریخ ۹ نوامبر منتشر خواهد شد.

دیوید لنوکس تحلیلگر منابع در فت پروفتس روز دوشنبه در اینباره به CNBC گفت: «درست است که این عرضه عمومی تایید شده اما در حال حاضر آن‌ها واقعا برنامه زمانی مشخصی درباره این که چه زمان معامله انجام و یا تکمیل می‌شود به ما نداده‌اند».

او ادامه داد: «همچنین ما هیچ شکلی از ارزیابی را ندیده‌ایم. ما فقط طیف گسترده‌ای از ارقام در بازه یک تا دو تریلیون دلار دیده‌ایم. ما فکر می‌کنیم ارزش واقعی آن در حدود ۱٫۴ تریلیون است. چیز دیگری که ما نمی‌دانیم میزان سهام شناور است. بنابراین ما هنوز سوالات زیادی داریم که باید پیش از اظهار نظر درباره عرضه عمومی سهام آرامکو پاسخ داده شوند».

او اضافه کرد ارزش‌گذاری می‌تواند برای سرمایه‌گذارات تفاوت زیادی ایجاد کند.

گزارش‌های قبلی حاکی از آن است که پادشاهی سعودی ۱ تا ۲ درصد از آرامکو را در بورس محلی خود و سپس یک قطعه دیگر را در بورس بین‌المللی فهرست می‌کند و حدود ۵ درصد از شرکت را برای فروش عمومی عرضه می‌کند. بورس‌های نیویورک، لندن، هنگ کنگ و توکیو برای فهرست‌بندی بین‌المللی این شرکت رقابت می‌کنند.

سود سهام
طی چند سال گذشته انتظار برای عرضه عمومی سهام آرامکو زیاد بوده است اما در اثر نوسانات قیمت نفت، تردید در ارزیابی‌ها، محل فهرست‌بندی سهام و عوامل ژئوپولوتیکی مانند هواپیمای بدون سرنشین و حمله موشکی در سپتامبر این عرضه مرتبا به تاخیر افتاده است.

این عرضه عموم می‌تواند بزرگترین عرضه در تاریخ جهان باشد و در صورت دستیابی به ارزش ۱٫۵ تیریلیون دلار، ارامکو به مراتب از غول‌هایی مانند اپل و مایکروسافت فراتر خواهد رفت.

این شرکت گفته است که یکی از اولویت‌های آن‌ها ارائه سود سهام پایدار و رو به رشد از طریق چرخه قیمت نفت خام است و هیات مدیره با توجه به اختیاراتش و پس از در نظر گرفتن عوامل بسیار، بنا دارد با توجه به تقویم ۲۰۲۰ مجموع سود سهام نقدی را حداقل ۷۵۰ میلیارد دلار به علاوه سود بالقوه هر سهم ویژه‌ای اعلام کند.

این که سود سهام تا چه حدی پیش می‌رود به میزان سهامی که شرکت بنا دارد در لیست قرار دهد بستگی دارد. لنوکس در اینباره می‌گوید: «ما مقدار سود را می‌دانیم اما مقدار سهام را نمی‌دانیم. باید توجه کرد که اگر آن‌ها میزان کل سهام را منتشر کنند آن وقت سود سهام خیلی زیاد نخواهد شد».

در همین حال تحلیلگران برنشتاین ارزیابی شرکتی مانند آرامکو که به یک هیولای نفتی شبیه است را بسیار دشوار می‌دانند. آن ها به این واقعیات اشاره می‌کنند که آرامکو سودآورترین شرکت جهان است و ذخیره نفت آن برای ۵۲ سال کفایت می‌کند و همچنین استخراج نفت از منابع آن به شدت ارزان است.

تحلیلگران ارشد برنشتاین، ازوالد کلینت و نیل بوریج روز دوشنبه در یادداشتی نوشتند: «چه ارزش منصفانه‌ای می‌توان برای شرکتی در نظر گرفت که به ۲۰۱ میلیارد بشکه ذخیره اثبات شده نفت دسترسی دارد و ۱ بشکه از هر ۸ بشکه نفت جهان را تولید می‌کند؟ شرکتی که برای کنترل قیمت نفت جهان حیای است و چهارمین سیستم یکپارچه صنعت پایین دستی نفت در جهان را دارد که در آسیا واقع شده است. آرامکو یک هیولای نفتی است و بنابراین این به معنای واقعی کلمه یک سوال تریلیون دلاری است».

ژئوپلتیک
عوامل ژئوپلتیکی مانند روابط پرتنش عربستان با رقیب منطقه‌ای این کشور، ایران نیز می‌تواند تمایل سرمایه گذاران را کاهش دهد. باب پارکر عضو کمیته سرمایه گذاری مدیریت ثروت کوِئل وست روز دوشنبه به CNV گفت: «اگر از زاویه سرمایه‌گذاران بین‌المللی به آین ماجرا نگاه کنید نگرانی‌های زیادی وجود دارد».

او در اینباره پرسید: «آیا می‌خواهید در منطقه‌ای که روابط با ایران پر تنش است سرمایه گذاری کنید؟ ما چند ماه پیش ریسکی مربوط به زیرساخت‌ها داشتیم (حمله پهپاد و موشک) و بخش بزرگی زیرساخت‌های آرامکو آسیب دید»

او همچنین گفت که ارزش‌گذاری می‌تواند عاملی برای افزایش نگرانی سرمایه‌گذاران بین‌المللی باشد. او افزود که معتقد است قیمت نفت تحت فشار رو به پایین خواهد رفت. او می‌گوید: «سرمایه‌گذاران بین‌المللی ممکن است بگویند من برای تضمین سرمایه‌گذاری خود در عربستان سعودی به تخفیف نیاز دارم اما به نظر نمی‌رسد که تخفیفی وجود داشته باشد».

او اضافه کرد: «به نظر من تمام این عوامل به این معناست که این یک عرضه عمومی سهام دشوار خواهد بود».

قیمت نفت

قیمت نفت در اواسط سال ۲۰۱۴ و در اثر کمبود عرضه جهانی و تقاضای ناچیز سقوط کرد. قیمت‌ها به طرز چشم‌گیری سقوط کرد و تولیدکنندگان بزرگ جهانی مانند عربستان سعودی و سایر تولیدکنندگان اوپک تصمیم گرفتند برای کمک به ایجاد ثبات در عرضه و تقاضا تولید خود را کاهش دهند.

در همین حال تولیدکنندگان شیل در ایالات متحده آمریکا تولید خود را کاهش ندادند. بنابراین همچنالن نگرانی‌هایی درباره پویایی و تقاضای عرضه وجود دارد. به ویژه در میان جنگ تجاری مداوم چین و آمریکا که باعث کاهش رشد جهانی شده است. روز دوشنبه هر بشکه نفت خام برنت ۶۲٫۲۲ دلار و نفت وست تگزاس اینرمدیت ۵۶٫۶۲ دلار معامله شد. این در حالی است که حدود ۵ سال پیش قیمت هر دوی این‌ها به راحتی بیش از ۱۰۰ دلار در هر بشکه بود.
تحلیلگرانی مانند دیوید لینوکس فکر می کنند که این عرضه بسیار دیرتر از زمانی که باید در حال شکل گیری است. او می‌گوید: «ما فکر می‌‍کنیم که این عرضه احتمالا چند سال دیرتر از ان‌چه که باید در حال انجام است. اکنون آن‌ها یک رقیب تثبیت شده که روزانه ۱۲ میلیون بشکه نفت تولید می‌کند در آمریکا دارند، در حالی که چند سال قبل اینگونه نبود».

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false