×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
۵۰۰ میلیون دلار علیه گاز ایران و روسیه

به گزارش گروه انرژی نفت‌خبر از اویل پرایس، هیئت مدیرۀ بانک بین‌المللی بازسازی و توسعه اروپا (EBRD) روز ۱۸ اکتبر (۲۶مهرماه) با تأمین مالی ۵۰۰ میلیون دلاری خط لوله تاناپ (TANAP) تحت نظارت آذربایجان موافقت کرد، خط لوله‌ای که تأمین گاز طبیعی حوزه دریای خزر را به اروپای غربی تسهیل خواهد کرد. البته این اقدام با انتقاد شدید برخی از گروه‌های مراقبتی همراه بود که این بانک را به نادیده گرفتن «اصول اساسی دموکراسی چند حزبی» و «حاکمیت قانون» متهم کردند.
این بانک در بیانیه مطبوعاتی تأیید کرد که ۵۰۰ میلیون دلار از صندوق‌های خود را به این پروژه تخصیص می‌دهد اما به وام سندیکای ۱ میلیارد دلاری که انتظار می‌رود بانک آن را ترتیب داده باشد، هیچ اشاره‌ای نشده است. به نظر می‌رسد این اقدام به‌رغم نگرانی موجود در مورد حمایت از تصمیم این کشور برای خروج از توافقنامه نظارت بین‌المللی نفت و گاز و همچنین اتهامات جدید در مورد فسادهای شکل‌گرفته در درجات بالا، صورت گرفته باشد.

نمایندگان گروه‌های نظارتی ادعا کردند که بانک با پرداخت هزینه‌های این پروژه حرکت اشتباهی را انجام می‌دهد. آنا روگنگبوک، یکی از مدیران سیاست‌گذاری در شبکه بانکی  CEE، گفت: « ما از مشاهده صادرات و واردات بیش از حد سوخت‌های فسیلی در اروپا متأثر هستیم، این امر تنها از طریق تعداد کمی از شرکت‌ها و دولت‌های سودجو و سرکوبگر صورت می‌گیرد و ارزش این کار برای آنها بیش از توسعه پایدار و آزادی مردم است.»
انتظار می‌روفت که تصمیم‌گیری در مورد بودجه ۵۰۰ میلیون دلاری EBRD  در اوایل سال جاری میلادی صورت گیرد.

به نظر می‌رسد هدف نهایی باکو، بی توجهی به انتقادات و زیر پا گذاشتن قوانین حقوق بشر در آذربایجان است، به ویژه توسعه ساختار کریدور گاز جنوبی که به عنوان یک پروژه بزرگ (که خط لوله تاناپ بخشی از آن است) برای انتقال گاز از طریق دریای خزر به اروپا و جایگزین کردن آذربایجان با روسیه برای تامین گاز اروپا به حساب می آید.

بانکEBRD  در حال حاضر تأمین مالی میدان شاه دنیز آذربایجان را بر عهده گرفته است، گازی که قرار است نیمی از ظرفیت خط لوله تاناپ را پر کند. این بانک در سال گذشته اعلام کرد که آماده است تا ۵۰۰ میلیون دلار برای تاناپ اختصاص دهد و آماده همکاری با بانک‌های تجاری در جهت ارائه وام سندیکا تا بیش ۱ میلیارد دلار خواهد بود.

تحقیقات صورت گرفته در «خزانه داری آذربایجان» نشان از آن دارد که کالین میترو، یکی از اعضای هیئت مدیره بانک EBRD، دست کم ۴۲۵ هزار یورو از سوی یک شرکت آذربایجانی دریافت کرده است و ادعا می‌شود که در حال فرار از باکو است.
میترو هرگونه تخلف را رد کرده است و ادعا می‌کند که این پرداخت‌ها برای انجام یک سری مشاوره بوده است.

اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای گفت: «هدف اتحادیه اروپا تغییر نکرده و متعهد به پشتیبانی از خط لوله گاز جنوبی است و اکنون در پی پر رنگ‌تر کردن نقش آن در استراتژی اتحادیه اروپا برای تنوع بخشیدن به منابع حمل و نقل انرژی خواهد بود و از سوی دیگر به دنبال افزایش نقش مهم آذربایجان به عنوان «توانمندساز» این پروژه عظیم است.»

این اتحادیه اشاره می‌کند « آذربایجان در حال حاضر ۵ درصد از تقاضای نفت خام اروپا را تأمین می‌کند و مذاکرات با آذربایجان و ترکمنستان در حال انجام است تا از طریق احداث یک خط لوله گاز در دریای خزر، امکان انتقال گاز ترکمنستان به اروپا از طریق آذربایجان فراهم شود.»

با توجه به شرایط بازار گاز منطقه، به راحتی می‌توان دریافت که هدف اصلی آذربایجان از احداث این خط لوله در واقع تضعیف سهم کشورهای حوزه دریای خزر یعنی روسیه و ایران در بازار انرژی اروپا است.

این نکته در میان صحبت‌های الهام علی‌اف، رئیس‌جمهور آذربایجان نیز اشاره شده است. هفته گذشته وی در دیدار با هیئت کمیته سیاسی و امنیتی اتحادیه اروپا، بر این نکته تاکید کرد که با توسعه خط لوله‌های TANAP و TAP آذربایجان یک سیستم حمل و نقل گاز را از باکو به ایتالیا ایجاد می‌کند.

رئیس‌جمهور آذربایجان گفت : «تقاضای گاز طبیعی اروپا افزایش خواهد یافت و آذربایجان به تنها منبع جدید تأمین انرژی اروپا تبدیل می‌شود. ما با اتحادیه اروپا (در این زمینه) همکاری خواهیم کرد.»

کمک‌های بانک EBRD به کاهش هزینه ساخت خط لوله تاناپ کمک می‌کند اما حتی اگر تأمین این بودجه با مشکل مواجه شود، احتمالاً تأثیر قابل توجهی در توسعه این خط لول نخواهد داشت.

انتظار می‌رود تکمیل مرحله اول و تحویل گاز به ترکیه در اواسط سال آینده میلادی صورت بگیرد اما اتمام مرحله دوم و تحویل گاز به اروپا احتمالاً تا سال ۲۰۲۰ میلادی به طول می‌انجامد.

سرمایه‌گذاری در بخش بالادست صنعت گاز آذربایجان نیز جدی به نظر می‌رسد، زیرا تنها چند روز پس از آشکار شدن تأمین بودجه احداث خط لوله از سوی بانک مرکزی اروپا، شرکتBP و هفت شریک بین‌المللی آن، قرارداد تولید جدیدی را برای میدان عظیم نفتی و گازی آذربایجان موسوم به چیراگ گونشلی (ACG) امضا کردند، که این قرارداد تا سال ۲۰۵۰ ادامه خواهد یافت و این در حالی بود که سرمایه‌گذاری در بخش استخراج نفت و گاز آذربایجان و گاز مدت‌ها با مشکل مواجه بود.

احتمال آن وجود دارد که اختلافاتی در توسعه فازهای آتی این پروژه رخ دهد، زمانی که ظرفیت خط لوله تاناپ از ۱۶ به ۳۱ میلیارد مترمکعب در سال افزایش یابد، خط لوله TAP که وظیفه حمل گاز از طریق یونان به ایتالیا را بر عهده دارد می‌تواند تنها در حدود ۱۰ تا ۲۰ میلیارد مترمکعب گاز را در سال ارسال کند.

اما تهدید اصلی که از جانب تأمین مالی اروپا در مراحل بعدی صورت می‌گیرد به دلیل نگرانی‌های حقوق بشر نیست، بلکه متوجه بازار است. ویلیام پاول، سردبیر مجله گاز طبیعی جهان گفت: «هنگامی که اتحادیه اروپا برای اولین بار در اواخر دهه ۱۹۹۰ احداث خط لوله گاز جنوبی را پیش‌بینی کرد، از این اقدام برای ارسال گاز محدوده خزر، عراق و ایران به اروپای شرقی به عنوان رقیب گاز روسیه یاد شد.»

با این حال، ۲۰ سال از آن تصمیم می‌گذرد. عواملی چون کاهش تقاضای گاز در سراسر اروپا، ساختن رابط جدید در شبه جزیره بالکان و افزایش ظرفیت LNG  باعث کاهش قیمت‌ها و افزایش رقابت و کاهش انحصار بازار گاز می‌شود. بنابراین، تا زمانی که سال ۲۰۲۰ آغاز شود، چشم‌انداز آن می‌تواند بسیار متفاوت‌تر از آن چیزی باشد که در یک دهه قبل پیش‌بینی می‌شد.

 

مترجم : عارف صفی‌پور

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false