×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
ابهامات زودهنگام شاخص بهای اماراتی

به گزارش نفت خبر از رویترز، ادناک (شرکت ملی) نخست گفت که موربان را مثل قراردادی می داند که جایگزین شاخص بهای برنت است. اتفاقات بعدی نشان داد که طبیعت قراردهای آینده موربان پیچیده تر است.

در این طرح، معاملات روی بازار سهام جدید انرژی انجام می گیرد، یعنی ICE Futures Abu Dhabi، که مشترکا در تملک ابوظبی و شماری از بزرگان نفت جهان و همچنین Intercontinental Exchange است که این آخری خانه معاملات برنت نیز هست.

فیلیپ خوری، رییس تجاری ادناک گفت: “ما می خواهیم موربان را به صنعت به عنوان جایگزینی برای شاخص بهای برنت ارائه کنیم.” او گفت میزان تواید برنت در حال کاهش است. صنعت نفت مدت هاست که درباره افت کاهش برنت دریای شمال گلایه دارد که بازار را در برابر دست کاری آسیب پذیر می کند.

اما ادناک بعدا اظهارات خوری را تعدیل کرد و گفت: “آرزوی ما در بازار این است که موربان در کنار برنت بتواند به عنوان شاخص بها به کار آید.” ادناک اعلام کرد این نظر جدید را به این دلیل عنوان می کند که اظهارات خوری مورد تایید خود شرکت نبوده است. ICE، از اظهار نظر درباره این موضوع خودداری کرده است.

ICE، می خواهد بازار بورس جدید را را تا میانه ۲۰۲۰ راه اندازی کند که جایگاه شاخص بهای ادناک، یعنی موربان شود. فیلیپ خوری در اظهارات خود گفته بود: “ما هنوز باید نشان دهیم که در طول زملن جامعه نفتی می تواند از این نفت به عنوان شاخص استفاده کند.”

بزرگان نفتی جهان هم موافقت کرده اند که در این طرح مشارکت کنند.درباره سهم دقیق هرکس در این بازار سهام جدید هنوز تصمیم گیری نشده است. ابوظبی مالک ادناک است و به نحو موثر بازار-ساز آن به حساب می آید.

مدیرعامل ویتول، راسل هاردی، گفت برای مشارکت در این بازار سهام به زمان نیاز هست و نیز گفت برنت سبدی نفتی با کیفیت نفت متفاوت، و وست تگزاس اینترمدیت WTI، بسیار پادرجا هستند: “شمار عمده ای از عوامل برسازنده هستند که در این بازارها نقش آفرینی می کنند…و این عوامل زمان می برد تا اینجا (امارات) برپا شوند.” هاردی اضافه کرد: “آرزوی بلند بر کسی عیب نیست اما باید بدانیم که برای رسیدن به آن زمان زیادی نیاز هست.”
طرح امارات قرار است شاخص بهای جایگزینی برای رایج ترین استاندارهای موجود در خاورمیانه ارائه کند. شورای عالی پترولیوم ابوظبی هفته گذشته با مکانیسم جدید قیمت گذاری موافقت کرد که خود قسمتی از برنامه راهبردی کلی تر است.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false