×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
ترکیه مسیر جایگزین صدور نفت بصره است

به گزارش گروه انرژی نفت خبر، آقای جاسم می گوید عراق از سرمایه گذاران ترک خواسته است طرح های خط لوله بصره-جیحان را توسعه دهند و خط لوله های استراتژیک برای صدور نفت بصره را احیا کنند. وزیر نفت عراق می گوید تاکید ویژه ای بر مسیرهای ترانزیتی ترکیه دارد.

الامری همچنین خلیج فارس را کانال اصلی صدور نفت عراق خواند اما همچنین اعلام کرد کشورش به انعطاف پذیری بیشتری برای مسیرهای صدور نفت خود احتیاج دارد. از آن جا که تنش ها در خلیج فارس احتمال اختلال در عرضه به بازارهای بین المللی را بالا برده است، عراق، که به شدت به درآمدهای نفتی وابسته است به دنبال مسیرهای جایگزین می گردد. از آن جا که سوریه به دلایل امنیتی گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری نیست ترکیه و اردن تنها راه های باقی مانده صدور نفت بصره هستند.

قسمت عمده نفت عراق در جنوب کشور واقع شده است. دقیق تر، ۶۰ درصد کل نفت اثبات شده عراق در منطقه بصره است. جاسم سرمایه گذاران ترکیه ای را ترغیب کرد در طرح خط لوله ای سرمایه گذاری کنند که از بصره به بندر ترکی جیحان برود و خط لوله های استراتژیک دیگر را احیا کنند.

وی می گوید: ‘در واقع، تمامی سرمایه گذاران خارجی در عراق در حال رقابت هستند. چینی ها بزرگترین سهم سرمایه گذاری در نفت بصره دارند و به دنبال آن شرکت هایی از بریتانیا، کره جنوبی و روسیه.

روابط انرژی، که همیشه یکی از معضلات آنکارا-بغداد بوده است، پس از آن که ترکیه در رفراندوم سال ۲۰۱۷ کردستان عراق برای اعلام استقلال طرف بغداد را گرفت دگرگون شد.
عراق که هم اکنون ۳.۵ میلیون بشکه نفت در روز تولید می کند قصد دارد تا سال ۲۰۳۰ این میزان را به دو برابر افزایش دهد. همین است که ۷ میلیارد دلار بودجه برای طرح توسعه یک میدان عظیم نفتی در بصره اختصاص داده است. اما ناآرامی های کشور که از اول ماه اکتبر آغاز شد هزینه های سنگینی به اقتصاد کشور تحمیل کرده است. از جمله صدور نفت بصره را با مشکل مواجه کرده.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false