×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
روسیه بزرگترین برنده توافق کاهش تولید

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از اویل پرایس، اعداد و ارقام اعلام شده از سوی آژانس بین المللی انرژی نشان می دهد که روسیه در جریان توافق کاهش تولید پول به مراتب بیشتری در قیاس با عربستان به جیب زده است.
از ژانویه ۲۰۱۷ به این سو، عربستان و روسیه به عنوان راهبران گروه اوپک پلاس، توافق کردند که به قصد ایجاد توازن در بازار و تثبیت قیمت نفت، از تولید نفت بکاهند. این توافق تا مارس ۲۰۲۰ اعتبار دارد و در نتیجه از حالا دغدغه ها درباره آینده کاهش تولید در میان اعضای اوپک دیده می شود.
قرار است دولت های عضو اوپک در هفته نخست دسامبر دور هم جمع شوند و درباره تداوم یا متواقف کردن توافق کاهش تولید تصمیم گیری کنند.
عربستان به نحو قابل قبولی از توافق کاهش تولید تبعیت کرده است. این کشور در تمامی این مدت، ۴۰۰ هزار بشکه کمتر از سقف مجاز نفت تولید کرده است. حتی در ماه سپتامبر و به دنبال حمله به تاسیسات نفتی موجود در شرق این کشور، میزان تولید ریاض به مراتب از آن چه که بود کاهش پید کرد.
اما در مورد روسیه این موضوع مشابه نبود. روسیه، به نحو تدریجی حاضر شد که به سقف مجاز برای تولید نفت رو آورد. همین تبعیت ناقص از توافق کاهش تولید باعث شده است که روسیه سود قابل توجهی در قیاس با عربستان از فروش نفتش به دست آورد.
اطلاعات آژانس بین المللی انرژی نشان می دهد که میزان درآمدهای روسیه از فروش نفت به طور میانگین ۶۷۰ میلیون دلار در روز بوده است. بنابراین درآمد نفتی روسیه تقریبا ۱۷۰ میلیون دلار در روز بیشتر از درآمد نفتی این کشوردر سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۶ یعنی دقیقا قبل از آغاز توافق کاهش تولید بوده است. این موضوع به وضوح نشان می دهد که روسیه تا چه اندازه از توافق کاهش تولید سودآوری داشته است.
در سوی مقابل، عربستان که در این ماه ها ۷۰۰ هزار بشکه نفت از تولیدات خود کاسته است، در سال جاری به طور میانگین ۶۳۰ میلیون دلار درآمد ناشی از فروش نفت داشته است. به این ترتیب این کشور در قیاس با دوره سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۶ توانسته است ۱۲۵ میلیون دلار سود خود را افزایش دهد که در مقایسه با سود مسکو رقم کمتری است.
در حالیکه عربستان به دلیل ضرورت های ناشی از عرضه سهام اولیه شرکت نفتی اش یعنی آرامکو هر چه بیشتر به تداوم توافق کاهش تولید نیاز دارد شرکت های روسی از جمله لوک اویل و روزنفت هر چه بیشتر بر حجم انتقادهای خود از توافق اوپک پلاس می افزایند و چنین استدلال می کنند که این توافق میدان تولید و عرضه را در اختیار نفت شیل آمریکا قرار می دهد. این شرکت ها می گویند هر چه نفت شیل آمریکا در بازار پیشروی می کند به همان میزان از اکتشاف حوزه های نفتی از سوی شرکت های روسی کاسته می شود و این روند، برای این شرکت ها مطلوب نیست.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false