×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
نفت شیل، تهدیدی جدی برای تولیدکنندگان بزرگ نفتی

به گزارش گروه انرژی نفت خبر، آژانس بین‌المللی انرژی با انتشار چشم‌انداز جهانی انرژی سالانه ۲۰۱۹، ذخایر نفت خام و میعانات گازی ایالات‌متحده را ۱۵۵ میلیارد بشکه اعلام کرده و جالب است بدانید که تخمین این سازمان نسبت به ذخایر آمریکا در سال ۲۰۱۱ میلادی برابر ۲۴ میلیارد بشکه بوده است.

این سازمان پیش‌بینی می‌کند تولید نفت خام شیل ایالات‌متحده از ۶ میلیون بشکه در روز در سال گذشته به حداکثر ۱۱ میلیون بشکه در سال ۲۰۳۵ برسد.
در گزارش آژانس بین‌المللی انرژی آمده است: «بعد از سال ۲۰۳۰ میلادی، حوضه پرمین به تنهایی می‌تواند نفت خام بیشتری را نسبت به آفریقا تولید کند. این سناریو در شرایطی ممکن می‌شود که تولید جهانی نفت تا سال ۲۰۴۰ نزدیک به ۱۰ درصد افزایش یابد. در سال گذشته چشم‌انداز جهانی انرژی به‌گونه‌ای بود که در آن تولید نفت شیل ایالات‌متحده از سال ۲۰۲۵ کاهش پیدا می‌کرد.

با توجه به رشد سریع تولید نفت ایالات‌متحده، پیش‌بینی می‌شود در صورتی که تولید نفت شیل تا اواسط دهه ۲۰۳۰ میلادی به اوج خود نرسد، کشورهایی که وابستگی اقتصادی به نفت دارند، با چالش بزرگی مواجه خواهند شد.

افزایش تولید نفت ایالات‌متحده و همچنین افزایش تولید برزیل و نروژ، به معنای کاهش سهم اوپک در تولید جهانی نفت است و به عبارتی سهم اوپک در تولید جهانی نفت تا سال ۲۰۲۵ میلادی به ۳۶ کاهش پیدا خواهد کرد که این پایین‌ترین میزان از سال ۱۹۹۰ میلادی به شمار می‌رود.

احتمالاً سهم اوپك پلاس در بازار جهانی نفت به ۴۷ درصد در سال ۲۰۳۰ سقوط خواهد كرد كه این مقدار نسبت به اواسط دهه ۲۰۰۰ میلادی ۵۵ درصد کمتر خواهد بود.

آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد: «رشد طولانی‌مدت نفت شیل آمریكا تا دهه ۲۰۳۰ باعث كاهش درآمد نفتی برخی از تولیدكنندگان و صادرکنندگان اصلی حال حاضر در جهان خواهد شد.»

آژانس بین‌المللی انرژی پیش‌بینی می‌کند که تا سال ۲۰۳۰ میلادی سالانه بیش از ۱۶ هزار چاه نفت شیل حفر شود که نسبت به سال گذشته ۴۰ افزایش خواهد یافت.

در سناریوی سیاست‌های اعلام‌شده، ایالات‌متحده ۸۵ درصد از افزایش تولید جهانی نفت تا سال ۲۰۳۰ میلادی را به خود اختصاص داده است، به‌طورکلی تولید نفت ایالات‌متحده در آن سال به حدود ۲۲ میلیون بشکه در روز خواهد رسید.
دومین منبع رشد تولید نفت، عراق است که انتظار می‌رود تولید آن از ۴٫۷ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۱۸ به ۵٫۳ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۲۵ و در نهایت به ۶٫۵ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۴۰ افزایش یابد، البته این موضوع به شدت به وضعیت امنیتی و سرمایه‌گذاری در پروژه‌های تزریق آب این کشور بستگی دارد.

برزیل، سومین منبع رشد تولید نفت است که انتظار می‌رود این کشور تولید خود را از ۲٫۷ میلیون بشکه در روز در سال گذشته به ۴٫۷ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۴۰ برساند.

اما در مورد سایر تولیدکنندگان بزرگ نفتی، تولید روسیه به تدریج تحت سناریوی اصلی کاهش می‌یابد و از ۱۱٫۵ میلیون بشکه در روز در سال گذشته به ۹٫۴ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۴۰ خواهد رسید که نشان دهنده کاهش و محدودیت تولید نفت این کشور است. البته در چشم‌انداز کوتاه‌مدت این کشور، توسعه منابع نفت شیل جدید و پروژه‌های نفتی در قطب شمال به دلیل تحریم‌ها و هزینه‌های بالا، با محدودیت مواجه شده است.

در شرایطی که تولید سایر تولیدکنندگان نفتی کاهش می‌یابند، تولید عربستان سعودی تداوم می‌یابد و میعانات گازی این کشور از ۱۲٫۴ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۱۸ به ۱۳٫۱ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۴۰ افزایش خواهد یافت که این میزان افزایش از طریق میادین دریایی مرجان و بری صورت خواهد گرفت.

چشم‌انداز جهانی نفت اوپک که هفته گذشته منتشر شد، اوج تولید نفت کشورهای غیر اوپک را در سال ۲۰۲۶ میلادی اعلام کرد.

در بخش سرمایه‌گذاری، آژانس انرژی بین‌المللی انرژی اعلام کرد که میزان سرمایه‌گذاری در بخش بالادستی نفت و گاز در سال گذشته ۴۷۵ میلیارد دلار بوده است که ۴۲ درصد کمتر از میزان سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۱۴ میلادی بوده است، اما در واقع بخشی از آن به دلیل کاهش هزینه‌های تولید بوده، زیرا هزینه‌ها نسبت به آن زمان ۱۶ درصد کاهش داشته است. طبق سناریوی سیاست‌های اعلام‌شده، هزینه‌های بالادستی در سالهای ۲۰۱۹ تا ۲۰۳۰ میلادی به طور متوسط ۶۵۰ میلیارد دلار خواهد بود و پس از آن به ۷۵۰ میلیارد دلار خواهد رسید.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false