×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
هشدار به اوپک، ترس از ناامنی

این گزارش می نویسد: :”کشورهای عضو اوپک پلاس در سال ۲۰۲۰ با چالشی عمده روبه رو هستند چرا که تقاضا برای نفت این کشورها به شدت در حال کاهش است. ” و اضافه می کند: “عرضه از سوی کشورهای غیر اوپک افزایش ۲٫۳ میلیون بشکه ای در روز خواهد داشت.” که توضیح می دهد چرا مشتری نفت اوپکی ها کم می شود. این افزایش در عرضه از سوی آمریکا، برزیل، نروژ و گویان است: “آمریکا طلایه دار افزایش است و برزیل و نروژ و گویان از پس آن می آیند.”
تقاضا برای نفت اوپک در سال ۲۰۲۰، ۲۸٫۹ میلیون بشکه در روز پیش بینی شده که یک میلیون بشکه از میزان تولید کنونی این سازمان کمتر است.
این آژانس پیش بینی می کند که رشد تقاضای نفت در سال ۲۰۲۰ ، ۱٫۲ میلیون بشکه در روز باشد اما همچنین می گوید که ممکن است گزارشش تاثیر تعرفه ها و جنگ تجاری آمریکا-چین را دست کم گرفته باشد.
گزارش آژانس بین المللی انرژی می نویسد: “اگر تعرفه ها در ماه های پیش رو برداشته شوند این امر تاثیر اساسی در رشد تقاضا برای نفت و رشد اقتصاد خواهد داشت.”
اما برای سه ماهه آخر سال ۲۰۱۹، پیش بینی این سازمان جهش دو برابری افزایش تقاضا نسبت به پیش بینی قبلی دارد: از ۴۳۵ بشکه به ۱٫۱ میلیون بشکه. بزرگترین مشارکت کننده در بالا بردن تقاضا چین است که در نسبت با سال گذشته ۶۴۰ هزار بشکه بیشتر تقاضا دارد.
نکته اساسی تر گزارش اشاره به تنش های بازار است. گزارش آژانس بین المللی انرژی می نویسد: :”ناهمگونی فزاینده میان بازار آرام کنونی و تنش های فزاینده ژیوپلتیک اهمیت دارد.”
در روزها و ماه های گذشته بارها گزارش هایی از این دست منتشر شده است که بازار اوپک و متحدان آن را در معرض خطر می بیند. محمد بارکیندو، دبیر کل اوپک روز پنجشنبه در واکنش به این گزارش ها نگرانی اصلی را متوجه تولیدکنندگان غیراوپک دانست. برخی تحلیلگران نیز هستند که محتوای این دست گزارش ها را نه فقط فنی، بلکه تحت تاثیر مسائل سیاسی ارزیابی می کنند. هرچه هست بازار نفت، با همه تحولاتی که از سر گذرانده است و در ان مصرف کنندگان دیروز به تولیدکنندگان امروز تبدیل شده اند، باز هم به تولیدکننده و مصرف کننده تقسیم می شود؛ مسئله ای که شاید بتواند مبنای اظهار نظر سیاسی هر شخص یا نهادی باشد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false