×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
پتروشیمی جم و اختلاف حساب‌های عجیب و نجومی/ عدم رعایت آیین‌نامه معاملات در قراردادهای فروش محصول و خرید مواد اولیه (بخش دوم)

در قسمت دوم این گزارش، به ابعاد بیشتری از این ماجرا خواهیم پرداخت.

سوء مدیریت فنی و حقوقی
از جمله موارد دیگری که گویای ابهام و رویه‌های سوء در وضعیت مالی شرکت پتروشیمی جم است اختلاف حساب‌های متعدد با شرکت‌های طرف قرارداد است.
از جمله این که «مانده طلب شرکت اصلي از شرکت پتروشيمي مهر به مبلغ ۵٫۳۲۸ ميليارد ريال است که براساس صورت تطبيق تهيه شده مبالغ ۹٫۶۵ ميليون دلار و ۵٫۱۲۸ ميليون يورو کمتر از دفاتر و مبلغ ۴٫۴۰۴ ميليارد ريال بيشتر از دفاتر است. مغایرت‌های مذکور به شرح يادداشت فوق به داوري ارجاع شده ليکن نتيجه آن تاکنون مشخص نشده است. ضمن اينکه مانده‌هاي ارزي مربوطه با نرخ‌هاي ارز قابل دسترس پايان سال تسعير نشده و پاسخ تأييديه ارسالي واصل نگرديده است. با توجه به مراتب فوق و بدليل عدم دسترسي به مستندات کافي در خصوص چگونگي تسويه اقلام مزبور و پاسخ تأييديه‌ درخواستي، چگونگي تسويه مبالغ فوق و آثار مالي ناشي از تعديلات احتمالي از اين بابت براي سازمان حسابرسی مشخص نیست.»
این قبیل اختلاف حساب‌ها از سوء مدیریت فنی و حقوقی به هنگام عقد قراردادها حکایت می‌کند. همچنین مبالغ ارزی (دلاری یا یورویی) و ریالی اختلاف حساب چنان قابل‌توجه است که هر سال تأخیر در پرداخت و تسویه آن یک رانت بزرگ برای بدهکار به شمار می‌آید.

اختلاف حساب با شرکت‌های فرعی: تاپکو و جم صنعت‌کاران
طبق برگ‌هاي تشخيص صادره ماليات عملکرد سال‌های ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ شرکت پتروشیمی جم به مبلغ ۹۱۲ ميليارد ريال و ماليات عملکرد سال‌های ۱۳۹۳ لغايت ۱۳۹۵ شرکتهاي فرعي جم صنعت‌کاران و توسعه انرژي پاد‌کيش (تاپکو) جمعا به مبلغ ۷۷ ميليارد ريال بيش از مبالغ موجود در حسابها تعيين گرديده، که بدليل اعتراض ذخيره‌اي در حسابها منظور نشده است. مضافا بابت ماليات عملکرد سال مالي مورد گزارش به استناد گواهي معافيت مالياتي موضوع ماده ۱۳۲ قانون مالیات‌های مستقيم و بند “ب” ماده ۱۵۹ قانون برنامه پنجم توسعه، ذخيره‌اي در حسابها منظور نشده است . با توجه به مراتب فوق و سوابق مالياتي شرکت، تعديل حسابها بابت احتساب ذخيره مالياتي ضروری است.»
به نظر می‌رسد این قبیل اختلاف حساب‌های معوق یا اختلاف حساب‌های مالیاتی با شرکت‌های زیرمجموعه و فرعی به یک رویه و روال ثابت در شرکت پتروشیمی جم تبدیل شده است.

اختلاف حساب‌های نجومی و عجیب
پاسخ تأييديه‌ درخواستي بابت طلب از شرکت‌ مرواريد به مبلغ ۱٫۲۱۱ ميليارد ريال تا تاريخ اين گزارش واصل نشده است. همچنين تعدادي از بدهکاران به مبلغ ۴٫۷۸۶ ميليارد ريال در پاسخ‎هاي ارسالي مانده بدهي خود را جمعا به مبلغ ۱٫۱۹۶ ميليارد ريال کمتر و تعدادي از بستانکاران به مبلغ ۱۵٫۲۸۷ ميليارد ريال مانده طلب خود را جمعا به ميزان ۱۵٫۲۰۹ ميليارد ريال بيشتر از دفاتر شرکت اعلام نموده‌اند. مغايرت مربوط به مانده‌هاي بدهکاران عمدتا شامل فرساشيمي و پتروشيمي اروند بابت اختلاف نرخ فروش محصول و مقادير دريافت خوراک و مغايرت مربوط به مانده‌هاي بستانکاران عمدتا شامل شرکت‌هاي پتروشيمي نوري و پارس جمعا به مبلغ ۷٫۱۸۱ ميليارد ريال بابت اختلاف در نحوه تسويه معادل ريالي صورتحساب‌های ارزي خريد خوراک ۶ ماهه اول سال مورد گزارش و شرکت مجتمع گاز پارس‌جنوبي بابت مبلغ ۶٫۲۴۱ ميليارد ريال محاسبه مابه‌التفاوت نرخ اتان خريداري شده است. با توجه به مراتب فوق تعيين آثار مالي ناشي از تعديلات احتمالي که در صورت دريافت تائيديه‎ واصل نشده و رفع مغايرات ذکر شده فوق بر صورت‌های مالي ضرورت مي‌يافت، براي سازمان حسابرسی مشخص نیست.
در پتروشیمی جم این قبیل اختلاف حساب‌ها با اعداد بزرگ و قابل‌توجه با شرکت‌های طرف قرارداد چرا رخ داده است؟ آیا این مسائل جز سوء مدیریت و ضعف شدید و ناتوانی فنی، حقوقی و مالی دلیل دیگری دارد؟
نکته قابل توجه این که حسابرس قانونی پتروشیمی جم تاکید دارد آيين‎نامه فروش و آيين‎نامه معاملات درخصوص انعقاد قراردادهاي فروش محصولات و خريد مواد اوليه در این شرکت به صورت دقیق رعایت نمی‌شود. چه میزان از این اختلاف‌ حساب‌ها و مطالبات معوق‌ در عدم رعیت آیین‌نامه فروش و آیین‌نامه معاملات در انعقاد قراردادهای فروش محصول و خرید مواد اولیه ریشه دارد؟ آیا این رویه مستعد تخلفات بزرگ نیست؟
نفت‌خبر در بخش سوم این گزارش به ابعاد بیشتری از وضعیت شرکت پتروشیمی جم خواهد پرداخت و جزییات موارد مطرح شده در بخش اول و دوم این گزارش را مورد ارزیابی و تجزیه و تحلیل قرار خواهد داد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false