×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
گزارش ها درباره نفت شیل آمریکا خوش بینانه است

به گزارش گروه انرژی نفت خبر از اویل پرایس، یک گزارش جدید می گوید که تصورات معمول از میزان نفت شیل آمریکا براساس مفروضاتی اشتباه بنا شده است و این ادعا که نفت شیل تا مدتی طولانی به شیبی صعودی قابل استخراج خواهد بود نمی تواند چندان معقول باشد.

پیش بینی های اداره اطلاعات انرژی آمریکا و آژانس بین المللی انرژی اغلب به عنوان پیش بینی هایی مطمئن درخصوص آینده بازار انرژی به شمار می آید. تجار و دولت ها بسیار به این پیش ینی ها برای تنظیم برنامه های خود اتکا می کنند.

در این خصوص، تخمین ها و پیش بینی های موجود درباره آینده نفت و قیمت آن بسیار اثرگذار است اما حالا یک گزارش از موسسه پسا کربن می گوید که تخمین های اداره اطلاعات انرژی آمریکا درباره میزان نفت شیل این کشور تا سال ۲۰۵۰ و پس از آن بسیار خوشبینانه است و باید گفت بسیار بعید به نظر می رسد که چنین پیش بینی هایی واقعیت داشته باشد.

آمریکا در دهه گذشته میزان تولید نفت خود را دو برابر کرده است و اکنون به میزان تقربیی ۱۲٫۵ میلیون بشکه نفت در روز تولید دارد. به همین دلیل این کشور بزرگترین تولید کنده نفت جهان به شمار می آید. این اعداد محصول گسترش استخراج نفت از مناطقی همچون پرمین و ایگل فورد به شمار می آید. تصور معمول این است که تولید نفت در این مناطق در آینده با افزایش رو به رو خواهد بود.

گزارش موسسه پسا کربن می گوید که تداوم افزایش در میزان تولید نفت شیل به ادامه حفاری ها بستگی دارد. پس از افت فاحش قیمت نفت در سال ۲۰۱۴، شرکت های دست اندرکار در نفت شیل، ناگزیر، از میزان حفاری خود کاستند. البته نباید فراموش کرد که در این بین برخی مشکلات فنی نیز رخ دادند که مانع از اکتشاف بیشتر نفت بود.

در واقع کمبود تکنولوژی کافی باعث شده است که میزان حفاری برای دستیابی به نفت بیشتر با کاهش رو به رو شود. برای حصول به نفت بیشتر به حفاری های عمومی بیشتری نیز نیاز است که فعلا اقدامی درباره آن ها مقدور نیست. این حفاری ها را می توان اکنون با تکنوژی آب پر فشار انجام داد اما این تکنولوژی برای همیشه و درباره همه حوزه ها قابلیت اثرگذاری ندارد. بنابراین پیش بینی ها در این خصوص که استخراج نفت شیل در آینده نیز با شیب صعودی خواهد بود، بدون توجه به محدودیت های فنی و تکنولوژیک و جغرافیایی است و قابل اعتنا نیستند.

این گزارش می گوید اگر چه که پایانه های نفت و گاز در آمریکا به نسبت ۱۵ سال پیش مورد اصلاح و بازیابی قرار گرفته اند اما این موضوع در حدی نخواهد بود که کاهش تولید نفت شیل در آینده را دچار تغییر کند.

بنا به این گزارش، فارغ از محدودیت های زمین شناسی و تکنولوژیک، نگرانی های مربوط به صیانت از اقلیم، دلیل دیگری خواهد بود مبنی بر این که از تمایل برای تولید نفت بیشتر کاسته شود. اگر سیاست انرژی در آمریکا همان طور که اکنون رو به تعدیل تولید گازهای کربنی دارد، ادامه پیدا کند، باید گفت که پیش بینی اداره اطلاعات انرژی آمریکا مبنی بر افزایش میزان تولید نفت شیل این کشور تا سال ۲۰۵۰ عملا بی اعتبار خواهد بود.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false